Hoće li Trump pregovarati o carinama? Bijela kuća tvrdi da više od 50 zemalja želi razgovarati

Dužnosnici Trumpove administracije rekli su u ponedjeljak da se više od 50 država obratilo u vezi sa pregovorima o predsjednikovim opsežnim carinama, navodno uključujući velike zemlje poput Indije, Izraela i Vijetnama, pošto je predsjednik nagovijestio da bi mogao biti spreman postići dogovore o snižavanju carina, iako neki njegovi pomoćnici to negiraju.
„Više od 50 država se obratilo predsjedniku kako bi počele pregovore“, rekao je Kevin Hassett, direktor Nacionalnog ekonomskog savjeta Bijele kuće, za ABC News, tvrdeći da to države čine jer „razumiju da one snose veliki dio tereta carina“.
Ako od neke države dobije nešto fenomenalno, ukinut će carine
Trump je prošle nedjelje uveo široke carine na uvoznu robu iz gotovo svih zemalja, što je uzdrmalo burze i izazvalo globalni ekonomski kaos, dok ekonomisti upozoravaju da će carine dovesti do viših cijena za potrošače i mogu izazvati recesiju.
Dok je Kina odgovorila na Trumpovu najavu uvođenjem carina od 34 posto na američku robu, druge zemlje, prema više izvještaja, umjesto toga nastoje pregovarati s administracijom.
Bijela kuća je iznijela različita mišljenja o tome da li Trump može pregovarati s drugim zemljama i smanjiti carine, pri čemu neki pomoćnici negiraju da su carine sredstvo za pregovore, dok je predsjednik u četvrtak rekao novinarima da carine SAD-u daju „veliku moć za pregovore“ i da bi ih mogao ukinuti „ako neka država kaže da će nam dati nešto što je fenomenalno“.
Tko je među onima koji žele pregovarati?
Europska unija: Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen sugerirala je da, dok je Europa “spremna odgovoriti” na Trumpove carine i mogla bi nametnuti uzvratne korake kao odgovor, također se nadala da će pregovarati s predsjednikom, odugovlačeći s objavom bilo kakvih neposrednih protumjera i rekavši da je blok “uvijek spreman” za razgovor.
Ujedinjeno Kraljevstvo: Britanski dužnosnici vjeruju da bi mogli postići dogovor o uklanjanju ili smanjenju Trumpovih carina od 10 posto na Ujedinjeno Kraljevstvo “u roku od nekoliko tjedana”, prema Washington Postu, jer je vlada već bila u pregovorima s Trumpovom administracijom, nudeći snižavanje carina na američku robu i pripremajući se ponuditi nižu poreznu stopu za američke tvrtke u Ujedinjenom Kraljevstvu.