Trumpove carine mogle bi podići cijenu pacemakera, inzulinskih pumpi i slušnih aparata

Aktualno Forbes 8. tra 2025. 10:07
featured image

8. tra 2025. 10:07

Pacemakeri, inzulinske pumpe i slušni aparati. Ovo su samo neki od osnovnih medicinskih uređaja na koje se bolnice i pacijenti oslanjaju i koji bi mogli imati više cijene zbog carina Donalda Trumpa.

Carine američkog predsjednika Donalda Trumpa mogle bi podići cijenu pacemakera, inzulinskih pumpi i slušnih aparata.

Unatoč mjesecima lobiranja, proizvođači medicinskih uređaja nisu dobili izuzeće koje su dobile farmaceutske tvrtke. A s možda 40% svih uređaja proizvedenih u inozemstvu, teške posljedice će zahvatiti proizvođače uređaja, bolnice, osiguravatelje i milijune ljudi čije zdravlje ovisi o njima. Meksiko, gdje je carinska stopa postavljena na 25%, glavno je središte proizvodnje, dok se ostali uređaji proizvode u Europi, gdje je stopa sada 20%.

Erik Wexler, izvršni direktor Providencea, neprofitnog katoličkog zdravstvenog sustava sa sjedištem u blizini Seattlea koji uključuje 51 bolnicu, rekao je Forbesu e-poštom da prve procjene pokazuju da bi carine mogle povećati troškove za 10 do 25 milijuna dolara godišnje. To je značajan broj za zdravstveni sustav, čija mreža također uključuje više od 1000 klinika, koje su u 2024. prijavile operativni gubitak od 644 milijuna dolara.

Lanac opskrbe zdravstva je krhak

“Lanac opskrbe u zdravstvu je krhak”, rekao je Wexler, koji je u siječnju preuzeo čelnu dužnost zdravstvenog sustava. Ukazao je na poteškoće s nabavom maski i respiratora tijekom pandemije i nestašicu otopina za infuziju nakon uništenja pogona proizvođača medicinskih proizvoda Baxtera tijekom prošlogodišnjih uragana.

No dok je Wexler pozdravio napore da se restrukturira opskrba zdravstvom i poveća domaća proizvodnja, ukazao je na složene probleme za zdravstvo zbog politike Trumpove administracije. “Potencijalno smanjenje Medicaida povrh carina oslabit će zdravstvene sustave diljem zemlje, što bi moglo stvoriti nacionalnu krizu u smislu pristupa zdravstvenoj skrbi, posebno za najranjivije.”

Budući da su opskrbni lanci složeni i isprepleteni, čak se i uređaji sastavljeni u SAD-u mogu oslanjati na dijelove iz inozemstva. Elektronički uređaji, na primjer, mogu uključivati ​​čipove uvezene iz Azije. “Komponente bi također mogle biti podložne carinama”, rekao je Douglas Kent, izvršni potpredsjednik Udruge za upravljanje lancem opskrbe. “Morate to raščlaniti na razinu popisa materijala, a ne samo na konačni proizvod.”

Lobističke skupine kao što su American Hospital Association i AdvaMed, snažno su se zalagale za izuzeće za medicinske uređaje u mjesecima koji su prethodili stupanju na snagu tarifa u srijedu. U izjavi od četvrtka, Akin Deehan, potpredsjednik Američke bolničke udruge za kvalitetu i sigurnost pacijenata, rekao je da je od kritične važnosti imati izuzeća za medicinske proizvode koji nedostaju i za koje je inozemna proizvodnja veliki dio ponude.

Poskupljenja su neizbježna

“Carine nisu samo poskupljenja – one su test pritiska za zdravstveni lanac opskrbe”, rekao je Ash Shehata, čelnik američkog zdravstvenog sektora KPMG-a, za trgovačku publikaciju Chief Healthcare Executive.

Ali poskupljenja su neizbježna, u svakoj industriji. Nedavno istraživanje Udruge za upravljanje lancem opskrbe među 400 stručnjaka u lancu opskrbe otkrilo je da 65% planira povećati troškove za svoje kupce. Kent iz udruge rekao je za Forbes kako očekuje da će medicinski uređaji slijediti širi obrazac. U slučaju medicinskih uređaja, to bi moglo značiti veće troškove za bolnice ili veće cijene za potrošače kojima su nužni takvi medicinski uređaji.

“Već postoji pritisak na sektor da pokuša smanjiti troškove zdravstvene skrbi, a sada imate ovaj dodatni stres povrh toga”, rekao je.

Amy Feldman, novinarka Forbesa