Shein i Temu podižu cijene zbog Trumpovih carina u petak: Što treba znati?

Aktualno Forbes 25. tra 2025. 10:09
featured image

25. tra 2025. 10:09

Dio proizvoda koji se prodaju na kineskim trgovinama Shein i Temu više neće biti toliko jeftini. Poskupljenje dolazi zbog Trumpovih carina. Za sada se ne zna koliko će proizvodi poskupiti, a najava poskupljenja potaknula je mnoge na kupnju prije nego se ono dogodi.

Shein i Temu, veliki internet trgovci poznati po izuzetno niskim cijenama, najavili su da će podići cijene za određene proizvode nakon što je predsjednik Donald Trump uveo visoke carine na kineske proizvode. Još nije jasno koji će poskupiti niti koliko.

Shein i Temu su u skoro identičnim obavijestima ovog tjedna naveli da će povećati cijene proizvoda, ali nisu precizirali koliko će određeni artikli poskupiti.

Obje kompanije su povećanje cijena pripisale Trumpovim carinama na uvoz u SAD. One su, kako navode, dovele do rasta njihovih operativnih troškova.

I Shein i Temu robu pretežno proizvode u Kini, glavnoj meti Trumpovih carina. Kina se sada suočava s ukupnom carinom od 145 posto, i zatražila je od Trumpa da ukine visoke carine.

Prodaja oba brenda porasla je nakon što je Trump najavio novu carinsku politiku, izvijetio je prošlog tjedna Bloomberg.

Forbes je kontaktirao Shein i Temu radi komentara.

Preporuke za posljednju kupovinu prije poskupljenja

Potrošači su u velikom broju gravitirali ka Sheinu i Temu zbog izuzetno niskih cijena. Na društvenim mrežama pojavili su se brojni komentari zabrinutosti povodom najavljenih poskupljenja. Jedan korisnik je objavio video u kojem savjetuje kupce da iskoriste najbolje ponude prije nego što cijene porastu. Uključujući naušnice od dva dolara, višekratnu bocu za vodu nalik Stanley čaši za 21 dolar i naočale za sunce po cijeni od tri dolara.

Druga korisnica, koja ima 75.000 pratitelja i redovno ocjenjuje Shein proizvode, pozvala je pratitelje da naruče što prije. Uz komentar da ona to više neće raditi poslije poskupljenja. Neki su šaljivo objavljivali videe kako naručuju svoj posljednji „Shein hauls“ prije nego cijene porastu. Uključujući jednog korisnika koji je prikupio milijun likeova uz šalu da će izbjeći carine tako što će osobno prijeći ocean po svoje pakete.

Moguća deeskalacija trgovinskog rata

Trump je više puta povećavao carine na kinesku robu, sve do trenutne stope od 145 posto. Ipak, izjavio je u utorak iz Bijele kuće da će te stope „značajno pasti, ali neće biti nula“. Priznao je da je stopa od 145 posto „veoma visoka“. Ova izmjena dolazi nakon višetjednih tenzija s Kinom. Nijedna strana nije pokazivala spremnost na ustupke u rastućem trgovinskom ratu.

Trump je u srijedu izjavio da Kina i Sjedinjene Države „aktivno“ pregovaraju o deeskalaciji carina. Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Guo Jiakun odgovorio je da strane „nisu započele nikakve konzultacije niti pregovore u vezi s carinama, a kamoli postigle bilo kakav dogovor“. Glasnogovornik kineskog Ministarstva trgovine, He Yadong, rekao je u četvrtak da je Kina otvorena za pregovore. Ali, oni moraju biti fer i obostrano korisni, pozivajući SAD da „ukine sve jednostrane carinske mjere protiv Kine“.

Uspjeh i kontroverze

Shein i Temu su u posljednjih nekoliko godina postali izuzetno popularni, ali i kontroverzni trgovci koji dominiraju svijetom brze mode i e-trgovine. Shein je zabilježio 38 milijardi dolara prodaje u 2024. godini. To je porast od 19 posto u odnosu na prethodnu godinu, iako mu je profit pao za više od trećine, izvijestio je Financial Times. Analitičari AB Bernsteina i Tech Buzz China su za Wired u prosincu izjavili da je Temu na putu da dosegne 50 milijardi dolara prodaje u 2024. Njihova dominacija je inspirirala mnoge konkurente da pokrenu vlastite jeftine e-trgovine. Uključujući Amazonov Haul koji je pokrenut u studenom, i TikTok Shop.

Ipak, Shein i Temu su često kritizirani zbog navodno lošeg kvaliteta proizvoda i optužbi za loše radne uvjete. Istraga Kongresa iz 2023. je pokazala „izuzetno visok rizik“ da su Temuovi lanci opskrbe kontaminirani prinudnim radom, dok je Bloomberg otkrio da se dio pamuka korištenog u Sheinovim proizvodima nabavlja iz kineske regije Xinjiang, za koji američki službenici tvrde da je mjesto ozbiljnih kršenja ljudskih prava prema Ujgurima. I Shein i Temu su također pod povećanom pažnjom zbog svojih veza sa Kinom, iako nijedna kompanija nema sjedište u toj državi. Temu ima sjedište u Bostonu, ali je u vlasništvu kineske e-trgovinske kompanije PDD. Shein je 2022. premjestio svoje sjedište iz Kine u Singapur.

Conor Murray, novinar Forbesa