Ove europske i azijske dionice nadmašuju očekivanja tržišta, a i dalje su jeftine

Vrhunski menadžeri koji ulažu u dionice izvan SAD-a godinama pokušavaju privući pozornost investitora, ističući da su multiplikatori vrednovanja u inozemstvu postali mnogo jeftiniji od dionica u SAD-u od financijske krize, a ove godine njihovo strpljenje je konačno nagrađeno.
Indeks MSCI EAFE, koji pokriva dionice na 21 razvijenom tržištu bez SAD-a i Kanade, porastao je za 7% ove godine, što značajno nadmašuje pad od 7% indeksa S&P 500 u SAD-u. JPMorgan izvještava kako je od druge polovice 2008. do kraja 2024. godišnji ukupni prinos S&P 500 iznosio 11,9%, u odnosu na 3,6% za MSCI EAFE. To je sedmerostruki povrat ulaganja za S&P, dok se međunarodni portfelj nije ni udvostručio.
To je zato što su američke dionice ostvarile puno jači rast zarade, ali dijelom i zbog toga što je prosječni P/E multiplikator S&P 500 porastao na 21,7x, dok je EAFE samo na 14,0x nakon što je bio u sličnoj poziciji, prema izvješću JPMorgana. S obzirom na strahove da će carine i šira neizvjesnost smanjiti zaradu u SAD-u, međunarodni investitori se nadaju da će se taj jaz još više smanjiti.
Nude se deseci jeftinih međunarodnih fondova
Divovi u upravljanju imovinom poput Vanguarda, BlackRocka i Franklin Templetona nude desetke jeftinih međunarodnih fondova. Menadžeri to prvenstveno čine fokusirajući se na europske dionice obrambenih tvrtki i tvrtke usmjerene na domaće tržište za koje se smatra da su izolirane od učinaka Trumpovih tarifa u zemljama poput Japana i Kine.
Graeme Forster, portfeljni menadžer u Orbisu koji nadgleda 4,5 milijardi dolara u svojoj međunarodnoj strategiji ulaganja u dionice, slaže se, izdvajajući proizvođača zrakoplovnih motora Rolls-Royce, londonski BAE Systems, najvećeg europskog dobavljača obrambenih radova i njemačku obrambenu tvrtku Rheinmetall kao dobre oklade. Orbisova međunarodna strategija ostvarila je godišnji prinos od 10,8% od početka krajem 2008., nadmašivši vlastiti indeks za četiri postotna boda te je u prvom tromjesečju ove godine ostvarila prinos od 10% umanjen za naknade.
Rolls-Royce i BAE Systems ove su godine već porasli za više od 30%. Rheinmetall je porastao za 150% uglavnom zahvaljujući obvezi njemačkog parlamenta u ožujku da stvori fond za potrošnju više od 500 milijuna dolara na obranu i infrastrukturu tijekom 12 godina, što je oštar odmak od dugogodišnje nacionalne politike štedljive potrošnje.
Trump je u nekoliko navrata kritizirao NATO, napadajući europske države zbog toga što ne plaćaju dovoljno za potporu savezu, te je u ožujku obustavio američku vojnu pomoć Ukrajini. To je potaknulo Europsku komisiju da u ožujku predstavi plan “Spremnost 2030.” koji omogućuje potrošnju od 900 milijuna dolara za obranu Ukrajine i zaštitu od ruske agresije.
Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije pozvala je nacije da kupuju više europskog. To je pridonijelo padu cijena američke obrambene tvrtke Lockheed Martin, koja proizvodi borbene zrakoplove F-35, za 15% od Trumpovog izbora, dok je cijena BAE Systemsa, koji također proizvodi borbene zrakoplove, porasla.
Rastu dionice kineske tehnološke tvrtke
“Ponekad postoje vijesti, a ponekad samo nesnosna buka i uvijek smo morali shvatiti kako to razlikovati, ali 2025. je bila posebno godina bogata vijestima”, kaže Alaina Anderson, portfeljna menadžerica za William Blairov fond International Leaders fond vrijedan 1,1 milijardu dolara, koji je nedavno dodao pozicije u BAE Systems i francuskoj tvrtki za kibernetičku sigurnost i obranu Thales . “To su vijesti koje govore o promjeni u strukturi tržišta, prirodi odnosa među zemljama i trajnosti dugo uspostavljenih institucija.”
Andersonov fond također dodaje pozicije u Kini unatoč svom statusu glavne mete Trumpovog trgovinskog rata, fokusirajući se na dionice poput Trip.coma, najveće online putničke tvrtke u zemlji s više od 50% tržišnog udjela u Kini. “Mislimo da postoji nizak geopolitički rizik, s obzirom na to da se zapravo radi o potrošnji potaknutoj domaćom prirodom”, kaže Anderson, s dionicama koje su porasle za 50% od prošlog kolovoza.
Unatoč Trumpovom pritisku da poveća carine Kini na čak 145%, indeks Shanghai Composite izgubio je samo 1,6% u 2025. Prentice navodi da je pekinška elektronička tvrtka Xiaomi jedna od dionica s zamahom nakon što je utrostručena u protekloj godini. Prodaje sve, od pametnih telefona do električnih vozila, i mogla bi imati koristi ako se najveće američke tehnološke tvrtke suoče sa strožim carinama na uvoz u Kinu.
I japanske dionice u porastu
Forster iz Orbisa više je oduševljen prilikama u susjednom Japanu, gdje je Nikkei 225 otprilike odražavao gubitke S&P 500 do sada ove godine. Jen je znatno oslabio u posljednjih pet godina, što je pomoglo japanskim tvrtkama da jeftino zapošljavaju kvalificirane radnike u dolarima, a Forster smatra da bi izgledi za više kamatne stope, koje je Japanska središnja banka u siječnju podigla na najvišu razinu u 17 godina, mogli, suprotno intuiciji, potaknuti rast.
Od 2016. do prošle godine Japan je imao negativne kamatne stope, ali s konačnim povratkom inflacije, povećanje stopa moglo bi ojačati jen, smanjiti troškove uvoza i poboljšati marže za trgovce i domaća poduzeća.
Forsteru se sviđaju dionice tvrtke za nekretnine Mitsubishi Estate, s vrijednim portfeljem nekretnina koji se trguje po otprilike polovici svoje fer vrijednosti, procjenjuje Orbis. Investitor posjeduje većinu nekretnina koje okružuju poznatu Carsku palaču u Tokiju – performanse njegovih dionica su desetljećima bile osrednje, ali su ove godine porasle za 25%, a najamnine su značajno porasle prvi put od pada japanskog tržišta 1989. godine.
“Lijepa stvar kod poslovanja s nekretninama je što, iako povećavaju najamninu, to nije posao koji zahtijeva puno plaća, pa nisu pritisnuti na troškovnoj strani”, kaže Forster. “To bi moglo biti vrlo održivo, jer su nekretnine u Japanu prilično jeftine, a dobivate ih za pola cijene.”
Hank Tucker, novinar Forbesa