Trump za nešto više od mjesec dana mora platiti 115 milijuna dolara. Hoće li uspjeti?

Američki predsjednik duguje pravo bogatstvo za neboder u New Yorku koji se bori s problemima. Postavlje se pitanje hoće li će novac dobiti od nekoga tko želi pokazati lojalnost ili od mnogih koji su to već učinili?
Najproblematičniji zajam u carstvu Donalda Trumpa, hipoteka od 115 milijuna dolara na neboder na Wall Streetu, dospijeva za nešto više od mjesec dana. Način na koji će predsjednik podmiriti taj dug otkrit će mnogo o njegovoj trenutačnoj financijskoj situaciji – i o tome kako politika utječe na nju.
Prema svemu sudeći, situacija oko nebodera 40 Wall Street, nije baš bajna za Trumpa. On kontrolira zgradu, ali ne i zemljište na kojem se ona nalazi – ono je dugo u vlasništvu jedne njemačke brodarske obitelji. Američki predsjednik trenutno plaća 2,5 milijuna dolara godišnje za najam zemljišta, ali se taj trošak treba drastično povećati na procijenjenih 16 milijuna dolara u 2033. godini, što bi potencijalno moglo izbrisati sav njegov operativni prihod od devet milijuna dolara. Kao rezultat toga, imovina danas prema procjeni Forbesa, vrijedi oko 85 milijuna dolara, što je 30 milijuna manje od preostalog iznosa zajma.
Kako bi pokrio tu rupu, netko će morati osigurati hrpu novca. Jedna od opcija je da sam američki predsjednik podmiri cijeli ili dio iznosa, koristeći stotine milijuna koje je nedavno zaradio na kripto projektima. Forbes je u ožujku procijenio Trumpovu likvidnu imovinu na 770 milijuna dolara, no veliki dio toga je vezan uz druge obveze. Trump ima oko 600 milijuna dolara pravnih obveza, a položio je gotovo 300 milijuna u depozitima i jamstvima povezanima s tim dugovima. Također, nije u potpunosti jasno koliko njegove likvidne imovine je u kriptovalutama, a koliko u američkim dolarima.
Nije mu prvi put
Druga mogućnost je da Trump pronađe nekoga tko je voljan refinancirati dug. S obzirom na nedostatak profita, teško je zamisliti da bi tipičan zajmodavac vjerovao da će nekretnina generirati dovoljno prihoda da otplati svih 115 milijuna dolara koje Trump duguje. No, možda će netko netradicionalan ipak pristati dati novac u nadi za drugačiju vrstu povrata.
Američki predsjednik ima povijest izvlačenja iz problema vezanih uz 40 Wall Street. To se već dogodilo tijekom Velike recesije, kada su problemi s likvidnošću privukli pažnju tadašnjeg zajmodavca, Capital One banke. Trump je pokušao izbjeći plaćanje pet milijuna dolara glavnice koje je dospijevalo 2015., prema dokumentima koji su kasnije objavljeni na sudu. Banka je odbila restrukturirati dug, pa se Trump okrenuo drugom zajmodavcu, Ladder Capitalu, u kojem je radio sin Allena Weisselberga, dugogodišnjeg Trumpovog glavnog financijskog direktora.
Plan mu je i dalje nepoznat
Jack Weisselberg, mlađi Weisselberg, priznao je kolegama da bi 40 Wall Street mogao imati problema. “Problem s tim dogovorom je najam zemljišta“, napisao je u e-poruci izvršnom direktoru Laddera 2015. godine. “Ali mi smo se pomirili s tim rizikom.“ Ladder je odobrio 160 milijuna dolara i surađivao s drugim institucijama kako bi hipoteku pakirao s desecima drugih zajmova, a zatim prodavao pakete u dijelovima, stvarajući optimističnu sliku za kupce. Nekretnina nikada nije ispunila očekivanja.
S obzirom na to da se rok za otplatu zajma brzo približava, Trumpov plan i dalje je nepoznat. Predstavnik Trumpove kompanije još uvijek nije odgovorio Forbesu na upite. Američki predsjednik je u posljednjem desetljeću otplatio više od 10 hipotekarnih zajmova, većinu njih prije roka dospijeća. Možda ga problemi s 40 Wall Street niti ne zabrinjavaju. Uostalom, sada kada je ponovno na vlasti, mnogi bogati igrači, pristaše, kompanije, pa čak i države, iznenada su vrlo voljni učiniti ga zadovoljnim.
Dan Alexander, novinar Forbesa