Silicijska dolina masovno ulaže u vojne startupove, sad im se pridružio i jedan trgovac oružjem

Will Somerindyke je prije deset godina osnovao tvrtku za vojni opskrbni lanac i logistiku pod nazivom Regulus Global. Sada prikuplja stotine milijuna dolara za novi obrambeno-tehnološki projekt, a Regulus je njegov prvi kupac.
Godinama je Will Somerindyke prodavao oružje diljem svijeta: granate Ukrajini, ručne bombe pobunjenicima u Siriji koje podržavaju SAD. Zahvaljujući vezama s desecima vodećih vojnih kupaca, brzo je svoju tvrtku Regulus Global pretvorio u jednog od najvećih američkih međunarodnih trgovaca oružjem.
Danas, dok investitori iz Silicijske doline sve više ulažu milijarde dolara u obrambene startupe, Somerindyke želi napraviti prijelaz iz posrednika u pravog proizvođača uružja. Tiho radi na Unionu, novom startupu koji ima podršku investitora i za koji tvrdi da će modernizirati tvornice streljiva pomoću autonomne robotike i precizne obrade materijala.
“Prošao sam kroz mnogo toga u 18 godina u ovom sektoru”, rekao je Somerindyke za Forbes. “Ako Union uspješno odradi svoj posao, gradit ćemo milijune četvornih metara pogona s mogućnošću proizvodnje širokog spektra obrambenih proizvoda.”
Početak s 50 milijuna dolara i velika očekivanja
Union, kojim Somerindyke upravlja kao izvršni direktor, krenuo je snažno. U travnju je osigurao inicijalno financiranje od 50 milijuna dolara, predvođeno fondom Bravo Victor Venture Capital (BVVC). Među ostalim ulagačima su Silent Ventures, IronGate i RKKVC, obiteljski investicijski ured sa sjedištem u Poljskoj. Prva tvornica granata trebala bi se otvoriti sljedeći mjesec u Teksasu, a Somerindyke tvrdi da su upravo osigurali ugovor o prodaji tih granata koji bi, ako se ispuni, mogao donijeti do 225 milijuna dolara prihoda.
Zanimljivo je da je prvi kupac upravo Regulus, tvrtka čiji je Somerindyke i dalje predsjednik i većinski vlasnik – što ga stavlja s obje strane odnosa proizvođača i klijenta (Regulus je također investitor u Union).
Somerindyke kaže kako su poduzeli sve mjere kako bi izbjegli sukob interesa, ističući: “Ovo je sjajno partnerstvo između Regulusa i Uniona jer imamo slične ciljeve i potrebe… Regulus se jednostavno dogodio kao prvi kupac.” (Nije želio otkriti tko je krajnji kupac granata koje Regulus planira kupiti od Uniona)
Partnerstvo s veteranima i talentima iz Tesle i SpaceX-a
Joe Musselman, partner u BVVC-u, inkubira Union kroz svoj fond rizičnog kapitala i služi kao predsjednik tvrtke i investitor. Smatra da nije problem što Somerindyke zadržava upravljačku ulogu u Regulusu, Unionovu najvećem kupcu. “Morate pronaći ljude koji već rade na rješavanju problema,” rekao je Musselman. “A Will to radi već dugo.”
Union trenutno pregovara o novoj rundi financiranja serije A, za koju Musselman tvrdi da već ima “stotine milijuna dolara” obećanih ulaganja. Jackson Moses, partner u Silent Venturesu, kaže da je podržao Union jer ga vidi kao “kritičnu nacionalnu infrastrukturu” i planira uložiti znatna sredstva u sljedećoj rundi. “Will i Joe imaju jedinstvene kvalifikacije za uspješnu realizaciju Unionove misije,” dodao je.

Od streljiva za Ukrajinu do nove industrijske ere
Ideja za Union rođena je iz nedostatka streljiva na Zapadu – realnosti s kojom je Somerindyke bio upoznat dok je preko Regulusa nabavljao granate za Ukrajinu. Američka vojska, primjerice, ulaže pet milijardi dolara kako bi povećala proizvodnju 155 mm granata na više od 100.000 mjesečno, iako trenutno zaostaje za tim ciljem.
Somerindyke i Musselman, koji su se upoznali prije više od deset godina kroz program za veterane, odlučili su se ne oslanjati na zastarjele metode, već uključiti talente iz Silicijske doline i implementirati autonomne sustave u proizvodnju. Od osnivanja u listopadu, Union je zaposlio inženjere iz Tesle, SpaceX-a i Andurila.
To je bio idealan trenutak za Somerindykea jer je Regulus bio uključen u spor oko ugovora vrijednog 1,7 milijardi dolara za prodaju granata Ukrajini, o čemu je ranije izvijestio Financial Times. Spor se trenutno rješava arbitražom u Londonu, a Somerindyke tvrdi da se “Regulus osjeća vrlo sigurno u vezi svog slučaja i ugovornih obveza”. (FT također navodi da je imao pravnih sporova s poslovnim partnerima u prošlosti). U siječnju, istog mjeseca kad je postao CEO Uniona, povukao se s pozicije CEO-a u Regulusu, ali je ostao predsjednik uprave.
Ambicije do 2030. – milijuni granata i milijarde prihoda
Musselman ističe trenutni trend “reindustrijalizacije” Amerike kao ključan za suprotstavljanje nadmoći Kine u proizvodnji. Među konkurentima Uniona su Hadrian, tvrtka za autonomnu proizvodnju, i Re:Build iz Massachusettsa, koja modernizira manje tvornice. Musselman je uložio i u druge obrambene tvrtke, poput Firestorma (dronovi) i Vatn Systemsa (autonomne podmornice).
U pogonu u Teksasu, koji bi se trebao otvoriti ovaj mjesec, Union planira proizvesti više od 300.000 granata u idućoj godini, prema dokumentu koji je dijeljen investitorima u siječnju. Do 2030., Union planira proizvoditi devet milijuna granata godišnje, s ciljem ostvarivanja 3,5 milijardi dolara prihoda.
To su vrlo ambiciozni planovi, ali Musselman smatra da ih ratovi u Ukrajini i na Bliskom istoku potvrđuju. “Imamo globalni manjak zaliha svega što eksplodira”, kaže. “A to će naši protivnici znati iskoristiti.”
David Jeans, novinar Forbesa