Tajni fond koji britanskim startupovima otvara vrata špijunskih službi i nije više toliko tajan

Britanski strateški investicijski fond za nacionalnu sigurnost (NSSIF) do 2023. uložio je 220 milijuna funti u fondove i startupe koji razvijaju tehnologije dvostruke namjene – od kvantnih čipova do satelitskih mreža za promatranje Zemlje. Njihova rješenja koristili su MI5, MI6, GCHQ…
U filmovima o Jamesu Bondu britanski špijuni koriste eksplozivne kemijske olovke i otrovne cigarete. Danas su špijuni znatno moderniziraniji – koriste dronove s umjetnom inteligencijom, posebno šifrirane komunikacijske mreže i kvantne senzore otporne na ometanje signala. Sve to možda financira National Security Strategic Investment Fund (NSSIF) – tajnoviti fond povezan s britanskim obavještajnim agencijama poput GCHQ-a, MI5 i MI6, poznatog iz filmova o Bondu, piše Politico.
Nakon godina djelovanja iz pozadine, britanska vlada priprema NSSIF za istaknutiju javnu ulogu, uključujući dodatno povećanje sredstava od 330 milijuna funti tijekom sljedeće četiri godine. Fond nije htio komentirati Politicu koliki mu je dosadašnji budžet, a taj podatak nije javno dostupan.
Vlada je u svojoj nedavno objavljenoj Industrijskoj strategiji istaknula da će taj novac ojačati sposobnost fonda da ulaže u tvrtke koje odgovaraju nacionalnim sigurnosnim i obrambenim zahtjevima, osobito u kontekstu sve većeg povezivanja tehnologije dvostruke namjene i nacionalne otpornosti u utrci za tehnološkom nadmoći.
Tehnologija će biti presudna
Istovremeno, fond pojačava svoju prisutnost u javnosti, zapošljava službenika za odnose s javnošću i sudjeluje u javnim događanjima.
Njegovo postupno otkrivanje uslijed geopolitičkih napetosti i ubrzanog tehnološkog razvoja nije slučajno, tvrde upućeni izvori. Osim što odražava rastući konsenzus da će budući sukobi biti oblikovani tehnologijama poput umjetne inteligencije, također ukazuje na činjenicu da se vojna nadmoć i gospodarski rast sve više oslanjaju na naprednu inovaciju.
Fond je osnovan 2018. godine u razdoblju, kako kaže Edmund Phillips, viši partner u fondu, kada se shvatilo da Zapad i demokracija gube tehnološku prednost nad autoritarnim suparnicima.
Anthony Finkelstein, bivši glavni znanstveni savjetnik britanske vlade za nacionalnu sigurnost i stručnjak za kibernetičku sigurnost, pokrenuo je ideju. U razgovoru za Politico rekao je da ga je inspirirao američki In-Q-Tel, investicijski fond koji razvija nove tehnologije za potrebe CIA-e.
Jačanje obrambene sposobnosti
Nakon neuspjelog pokušaja stvaranja zajedničkog fonda s SAD-om i Australijom, NSSIF je osnovan kao zajednički pothvat britanske vlade i državne razvojne banke (British Business Bank) pod tadašnjim ministrom financija Phillipom Hammondom.
U dokumentu iz 2020. objašnjava se da NSSIF komercijalno ulaže u napredne tehnološke tvrtke zajedno s drugim investitorima, pružajući tzv. strpljivi kapital, te iskorištava vladino tehničko znanje. Ciljevi fonda uključuju ubrzanje razvoja obrambenih i sigurnosnih sposobnosti vlade i izgradnju britanskog ekosustava tehnologije dvostruke namjene.
Fond ulaže i u druge fondove rizičnog kapitala, ali i izravno u startupe koji su ključni za britanske suverene interese. Uz to vodi “radne programe” za brzo prototipiranje i testiranje tehnologija u državnim tijelima.
U svibnju je portugalski proizvođač dronova Tekever najavio ulaganje od 400 milijuna funti u Ujedinjeno Kraljevstvo. Samo šest mjeseci ranije, NSSIF je sudjelovao u krugu financiranja od 70 milijuna eura za istu tvrtku.
Do 2023. fond je uložio 220 milijuna funti u fondove i startupe koji razvijaju tehnologije dvostruke namjene – od kvantnih čipova do satelitskih mreža za promatranje Zemlje. Mnogi detalji su tajni, ali kako kaže Finkelstein, “tehnologija uglavnom nije tajna – ono tko je koristi, jest”.
Povezivanje kompanija i tajnih službi
Mreža sigurnosno provjerenih VC fondova (venture capital) prepoznaje startupe s potencijalom da jednog dana riješe sigurnosni problem Ujedinjenog Kraljevstva i upućuje ih NSSIF-u. Njegova mrežna stranica navodi 13 fondova partnera s kojima često suinvestira.
Djelatnici NSSIF-a, često s iskustvom u Ministarstvu vanjskih poslova i veleposlanstvima, savjetuju sigurnosne službenike o razvoju tržišta. Finkelsteina je kao glavni znanstveni savjetnik naslijedio Alex van Someren iz Amadeus Capital Partners, jednog od prvih VC fondova partnera NSSIF-a.
Prema Finkelsteinu, važnija od investicijskog potencijala fonda je njegova sposobnost da poveže kompanije s državnim institucijama. “Najveći doprinos koji vlada može dati inovaciji je da postane prvi korisnik”, rekao je.
Ta suradnja omogućuje startupima da shvate potrebe sigurnosne zajednice i razvijaju rješenja u dijalogu s njima. Anne Glover, direktorica Amadeus Capitala, naglašava da je “razgovor s korisnikom neprocjenjiv – nagađanja ne pomažu”.
Poduzetnici su zainteresirani
David Sully, bivši diplomat i osnivač AI tvrtke Advai, kaže da je ulaganje NSSIF-a pomoglo njegovoj tvrtki premostiti “dolinu smrti” – fazu kad startupi zbog visokih početnih troškova propadnu. Steve Brierley, direktor kvantne tvrtke Riverlane, također korisnik fonda, dodaje da je olakšani pristup složenim državnim nabavama ključan za mlade tvrtke u osjetljivim sektorima. Ed Wood, potpredsjednik tvrtke Nu Quantum, kaže da je NSSIF-ova podrška bila transformativna:
“Na prvom sastanku u siječnju 2023. rečeno nam je da proces ulaganja može biti ‘bez birokracije’. Isprva smo bili skeptični, ali ritam, jasnoća i angažman našeg kontakta iz NSSIF-a brzo su nas uvjerili u suprotno.“ Uloga NSSIF-a raste u trenutku kad Ujedinjeno Kraljevstvo i njegovi saveznici iz NATO-a žele ubrzati razvoj vrhunske tehnologije za potrebe obrane – osobito nakon lekcija iz rata u Ukrajini.
Na sastanku u lipnju, čelnici NATO-a dogovorili su da žele “znatno ubrzati usvajanje novih tehnoloških rješenja, idealno unutar 24 mjeseca“.
Geopolitičke napetosti, uključujući kinesku upotrebu opskrbnih lanaca kao oružja i Trumpove trgovinske prijetnje, dodatno su pojačale zabrinutost za tehnološki suverenitet.
To je prisililo sigurnosne službe na kulturološki zaokret – spoznaju da očuvanje tehnološke prednosti zahtijeva aktivno povezivanje s privatnim sektorom, tvrdi Finkelstein.
S druge strane, tehnološke tvrtke sve su otvorenije prema suradnji s obavještajnim i obrambenim institucijama – osobito uslijed povijesnog povećanja obrambenog proračuna.
Edmund Phillips iz NSSIF-a kaže kako su prije četiri-pet godina, rijetki poduzetnici željeli raditi u ovom području. “Fokus je bio na klimatskim promjenama, zdravstvu… Danas postoji nova generacija poduzetnika koja se želi baviti upravo ovim.”
Ta će suradnja biti ključna da se ispuni poziv premijera Keira Starmera, koji je najavio da Ujedinjeno Kraljevstvo treba “inovirati ratnim tempom”, uz najavu da će se veći dio povećanog obrambenog proračuna usmjeriti na vrhunsku tehnologiju, kao dio velike Strategijske obrambene revizije.