AI oblikuje svakodnevno poslovanje, nezamjenjiv dio digitalne transformacije

Umjetna inteligencija više nije tehnologija budućnosti nego već oblikuje svakodnevno poslovanje, odlučuje o konkurentnosti i otvara nova vrata suradnji.
Konferencija o izazovima uvođenja umjetne inteligencije u poduzeća održana je u Infobipovu kampusu u Zagrebu. U fokusu diskusija bile su ključne teme kao što su pravni okvir primjene AI-ja, etičke dileme, interoperabilnost sustava te izazovi i koristi uvođenja umjetne inteligencije u mala i srednja poduzeća.
Govornici su istaknuli kako je AI postao nezamjenjiv dio digitalne transformacije, a odgovornost zakonodavaca, stručnjaka i poslovne zajednice jest osigurati da se tehnologija upotrebljava održivo, učinkovito i društveno odgovorno.
“Umjetna inteligencija više nije samo tehnološka inovacija. Ona već oblikuje nove oblike gospodarskog povezivanja i suradnje u regiji”, rekao je predsjednik SLO CRO Gospodarske komore Saša Muminović.
Predsjednik inicijative AI4SI i direktor tvrtke Creaplus Mitja Trampuž ocijenio je da umjetna inteligencija u poduzećima sve više prelazi iz konceptualne faze u konkretnu primjenu, iako se još uglavnom provodi kroz pilot-projekte.
“Poduzeća eksperimentiraju, no rijetka ustavno razvijaju kapacitete za širu implementaciju. Glavni izazovi i dalje su nedostatak stručnjaka i strateški pristup sigurnoj, odgovornoj i poslovno smislenoj primjeni AI-a”, rekao je.
Prednost u poslovanju
Smatra da će poduzeća koja uspiju integrirati umjetnu inteligenciju izravno u svoje procese kao ključno pokretačko sredstvo inovacija, ostvariti prednost pred drugima.
Damir Prusac iz Infobipa predstavio je EU IPCEI-CIS projekt te izradu nove platforme koja pomoću umjetne inteligencije omogućuje napredne digitalne usluge poput personalizirane više-kanalne komunikacije između organizacija, poduzeća i građana.
Na završnom panelu “Od ideje do implementacije: kako poduzeća uvode umjetnu inteligenciju”, predstavnici Pošte Slovenije, Telekoma Slovenije i drugih poduzeća podijelili su konkretne primjere uvođenja AI rješenja u poslovne procese, naglasili izazove pri provođenju organizacijskih promjena te koristi koje su prepoznali u svakodnevnom poslovanju.
Konferenciju su organizirali SLO CRO Gospodarska komora, Infobip i Veleposlanstvo Republike Slovenije u Zagrebu. Događaj je okupio više od stotinu sudionika – menadžere, tehnološke lidere, predstavnike startupova i javnih institucija, s ciljem razmjene iskustava, dobrih praksi i konkretnih rješenja za implementaciju umjetne inteligencije u poslovne procese.