Blaži pad proizvođačkih cijena u europskoj industriji u svibnju

Aktualno Forbes Hrvatska 4. srp 2025. 14:59
featured image

4. srp 2025. 14:59

Proizvođačke cijene u europskoj industriji pale su i u svibnju, ali osjetno blaže nego u prethodnom mjesecu, a Hrvatska je bila u skupini zemalja s najvećim padom, izvijestio je Eurostat.

Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u eurozoni i EU pale su u svibnju za 0,6 posto u odnosu na prethodni mjesec, izračunali su statističari.

U travnju bile su pale za 2,2 posto u eurozoni i za 2,1 posto u EU, najsnažnije od travnja 2023. godine.

Najviše su i u svibnju pale cijene energije, za 2,1 posto u eurozoni i za 2,3 posto u EU, premda znatno blaže nego u travnju kada su se bile smanjile za 7,8 odnosno 7,1 posto.

Cijene intermedijarnih i kapitalnih proizvoda bile su više-manje stabilne na oba područja.

Trajne potrošačke robe poskupjele su pak za 0,3 posto u eurozoni i za 0,1 posto u EU. Porasle su i cijene netrajnih potrošačkih dobara, za 0,2 posto na oba područja.

Kada se isključi energetski sektor, proizvođačke cijene u industriji eurozone porasle su za 0,1 posto dok su u EU bile stabilne. U travnju uvećane su na oba područja za 0,1 posto.

“Četvorka” u plusu

Najsnažnije su i u svibnju na mjesečnoj razini pale cijene u Bugarskoj, za 3,7 posto. Slijedi Grčka, gdje su smanjene za 1,9 posto.

Blizu je i Hrvatska gdje su proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u svibnju pale za 1,8 posto u odnosu na travanj kada su se bile smanjile za 2,3 posto, najsnažnije od svibnja prošle godine, pokazuju podaci Eurostata.

Isti postotni pad cijena bilježila je u svibnju i Finska. Više proizvođačke cijene industrijskih proizvoda nego u travnju bilježili su samo Cipar, za 1,0 posto, te Latvija, Luksemburg i Slovenija, za 0,1 posto.

Jeftinija energija

Na godišnjoj razini proizvođačke cijene industrijskih proizvoda uvećane su u svibnju za 0,3 posto u u eurozoni i za 0,4 posto u EU, izračunali su statističari.

U travnju su bile porasle za 0,7 odnosno za 0,6 posto pokazuju tablice. Najveći rast cijena zabilježen je u sektoru netrajnih potrošačkih proizvoda, za 1,9 posto u eurozoni i za 2,2 posto u EU.

Proizvođačke cijene u energetskom sektoru pale su pak za 1,4 posto u zoni primjene zajedničke europske valute i za 1,6 posto na razini Unije. U travnju bile su pale za 0,5 odnosno za 0,6 posto.

Kada se isključi energetski sektor, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda porasle su u svibnju na godišnjoj razini za 1,1 posto na oba područja, otprilike kao i u prethodnom mjesecu.

Skok u Bugarskoj

Daleko najsnažniji rast proizvođačkih cijena na godišnjoj razini bilježila je i u svibnju Bugarska, za 7,8 posto. Slijede Grčka i Mađarska gdje su uvećane za 6,4 odnosno za 3,9 posto.

U Hrvatskoj su proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u svibnju bile za 2,1 posto više nego u u istom prošlogodišnjem mjesecu. U travnju bile su pale za 0,4 posto.

Portugal je pak bilježio najsnažniji pad cijena na godišnjoj razini, za 2,8 posto. Slijede Litva i Finska gdje se smanjene za 2,5 odnosno za dva posto.

Postani dio Forbes zajednice

Najrelevantniji sadržaj iz svijeta biznisa - izravno na vaš e-mail.