Čak 70 posto ZICER-ovih startupova opstane u dugom roku. Sada u suradnji s Ekonomskim fakultetom u Zagrebu i HPB-om pomažu razvoj Fintecha

Zagrebački inovacijski centar – ZICER nedavno je plasiran kao 40. među 3000 promatranih hubova u Europskoj uniji. Kako bi olakšao razvoj Fintech zajednice, sada je uspostavio i suradnju s Ekonomskim fakultetom u Zagrebu i Hrvatskom poštanskom bankom. Direktor ZICER-a Frane Šesnić za Forbes Hrvatska podsjetio je na koje sve načine pomažu startup zajednici.
Kako bi pomogao razvoju Fintech zajednice u Hrvatskoj, Zagrebački inovacijski centar – ZICER potpisao je u utorak sporazum s Ekonomskim fakultetom Zagreb i Hrvatskom poštanskom bankom. Potpisali su ga direktor ZICER-a Frane Šesnić, dekanica EFZG-a prof.dr.sc. Sanja Sever Mališ i predsjednik Uprave HPB-a Marko Badurina.
U razgovoru za Forbes Hrvatska, Šesnić kaže kako je među startupovima u ZICER-u i do sada bilo onih koji se bave Fintech rješenjima, a neki su u ZICER-u razvili i popularne proizvode koji se koriste u Hrvatskoj.
Uz novi sporazum planiraju raditi na strukturirani način. Ideja je spojiti top-down i bottom-up pristup. Prvi podrazumijeva postojanje strukture i pravila koje zadaju ZICER i partneri, a drugi autonomiju koju imaju startupovi.
HPB otvoren za testiranje i implementaciju Fintech rješenja
Šesnić ističe kako je Ministarstvo financija dalo inicijativu da se napravi zajednica koja će poticati razvoj Fintech rješenja. Startupovi imaju potrebu dobiti pomoć kako ne bi zapeli u regulatornim bespućima i kako bi imali priliku ostvariti dijalog sa zakonodavcem i regulatorima.
U konačnici, operativni inicijatori su ZICER, HPB i EFZG, dok će se sve odvijati pod formalnom podrškom Ministarstva financija. Ekonomski fakultet dat će talente koji će razvijati inovativna rješenja, dok je HPB tu kao banka koja sve odluke donosi u Hrvatskoj. Ona će se otvoriti prema rješenjima startupova koji djeluju unutar Fintech huba. Šesnić pojašnjava kako će HPB moći biti i implementator i sandbox (testna infrastruktura op.a.).
ZICER je otvoren i za ulazak drugih fakulteta i institucija u zajednicu. Ekonomski fakultet bio logičan kao prvi izbor za tu suradnju, s obzirom da je najbliži financijskim institucijama.
ZICER stvorio niz uspješnih startupova, veliki broj rastao organski
Na pitanje hoće li se ZICER širiti s obzirom na interes startupova Šesnić kaže kako je u vječnom planu širenja, ali se ono operativno događa sporo. Kaže kako su zainteresirani za to, ali u kraćoj perspektivi ne vide rješenje, iako se neke opcije već razmatraju.
Zbog velikog interesa njihovi kriteriji za primanje startupova su malo stroži, pa to rezultira dobrim pokazateljima onih koji uđu u ZICER. Visoko su motivirani, jako otporni i rastu organski – kaže Šesnić. Prepoznati su po organskom rastu, iako ima i investicija poslovnih anđela i VC fondova.
Tu je i ZICER-ov seed fond pokrenut u suradnji s Hrvatskom bankom za obnovu i razvoj. S njima u suradnji, ove godine je već napravljeno nekoliko plasmana, a u planu je i obnavljanje sporazuma i nastavak investiranja u iznosu od oko milijun eura. Očekuje se kako će biti i situacija u kojima će se kombinirati financiranje iz ZICER-ovog fonda i drugih investitora.
Na pitanje da izdvoji najuspješnije startupove koji su prošli kroz ZICER oklijeva jer zna da će zaboraviti neke koji bi zaslužili biti spomenuti. Ipak, navodi neke od primjera. Jedan od njih je SplxAI koji je brzo napredovao i prošle godine dobio investiciju i preselio se u SAD. Tu su još Dekod, Stype, Altpro, Flaster, Miret, Bytelab i brojni drugi.

ZICER-ova infrastruktura u europskom vrhu
Oko 70 posto ZICER-ovih startupova opstane u dužem roku, što je atipično, ali je rezultat specijaliziranosti na startupove koji rastu organski jer imaju dobre temelje u ljudskim kapacitetima jer su pronašli model preživljavanja na tržištu bez značajnijih kapitalnih investicija.
Financial Times nedavno je plasirao ZICER na 40. mjesto među 150 rangiranih hubova u Europi. Oni su izabrani među njih 3000, a ZICER-ov rezultat najbolji je u ovom dijelu Europe. Šesnić ističe i kako su na visokom trećem mjestu u kategoriji infrastukture. Za to su zaslužni razni laboratoriji za hardverske i softverske prototipove po čemu su jedinstveni.
Šesnić ističe kako je ZICER razvio i nove akceleracijske programe te ostvario partnerstva na globalnim tržištima. Zajedničke programe imaju i s primjerice akceleratorima XNode u Shangaiju i Plug and Play u Silicon Valleyu. Iz ovog drugog izašlo je najmanje 35 unicorna, odnosno tvrtki vrijednih više od milijarde dolara.