Dok slovenska vlada pooštrava regulaciju cijena dizela i benzina, Hrvatska je ukida

I dok hrvatska vlada ukida regulaciju cijena naftnih derivata nakon tri godine, slovenska vlada je u lipnju pooštrila regulaciju cijena naftnih derivata proširivši je na benzinske postaje na autocestama.
Hrvatska vlada ukida regulaciju maloprodajnih cijena naftnih derivata. Posljednje tri godine Hrvatska i Slovenija imale su sličan sustav regulacije, pri čemu je vlada određivala cijene svaka dva tjedna. Regulirana trgovačka marža od sredine prošle godine iznosi oko 15,45 centi po litri goriva, dok je u Sloveniji nešto manje od deset centi po litri.
Hrvatsko ministarstvo priopćilo je da je odluka rezultat temeljite analize i praćenja uvjeta na globalnom tržištu. Kako su naveli, tijekom razdoblja nestabilnih kretanja na globalnim tržištima, cilj vlade bio je zaštititi standarde potrošača i ekonomsku stabilnost, no sada je analiza pokazala stabilizaciju globalnog i regionalnog tržišta nafte i naftnih derivata. “Cijene su predvidljivije, osigurana je sigurnost opskrbe”, priopćilo je ministarstvo.
Petrol je među prvima pozdravio odluku hrvatske vlade, koji je posljednjih godina više puta izrazio nezadovoljstvo regulacijom u Hrvatskoj. Prošle godine i njegova zagrebačka podružnica podnijela je tužbu protiv hrvatske države s odštetnim zahtjevom od 60 milijuna kuna.
Otpor Petrola
Slovenska vlada, s druge strane, u lipnju je pooštrila regulaciju cijena naftnih derivata proširivši je na benzinske postaje na autocestama. Potpredsjednik vlade Matej Arčon objasnio je lipanjsku odluku vlade rekavši da je glavni cilj vlade održavanje nižih cijena za ljude. Dodao je i da je odluka o proširenju regulacije donesena na temelju analize Ministarstva zaštite okoliša, klime i energetike.
Kao je u subotu objavljeno na Forbesu Slovenija, nema analize. Ministarstvo je s jedne strane objasnilo odluku o proširenju uredbe, navodeći visoku koncentraciju tržišta kao glavni razlog.
Vladina odluka izazvala je spor s Petrolom, koji je odgovorio s nekoliko mjera. Privremeno su zatvorili četiri benzinske postaje, i to u Petrini, Črnom Vrhu nad Idrijom, Solčavi i Podkorenu, što je na nekim mjestima izazvalo ogorčenje lokalnog stanovništva.
Kažu da su zaustavili ulaganja u Sloveniji, iako ne otkrivaju koja, a navodno su smanjili i sponzorstva i donacije. Prije nekoliko dana, član uprave Petrola Jože Smolič, najavio je da postoji rizik da Petrol zatvori još jednu benzinsku postaju, što je premijer Golob opisao kao ucjenu.
Hrvatska vlada objavila je da će, zajedno s nadležnim Ministarstvom gospodarstva, nastaviti pratiti kretanje burzovnih cijena nafte i naftnih derivata na veleprodajnom tržištu i na maloprodajnim mjestima.
Ministar gospodarstva Ante Šušnjar naglasio je da država neće dopustiti neopravdana, prekomjerna povećanja cijena koja bi značajno utjecala na životni standard građana ili stabilnost poslovanja hrvatskih tvrtki. Ako bi se to dogodilo, vlada bi ponovno intervenirala, uvjeravao je Šušnjar.