HANFA upozorava: Neki elementi upućuju da bi ulaganje u Di-Fi Global mogla biti prijevara

HANFA je izdala upozorenje za građane u kojem navodi kako internet platforma Di-Fi Global nema dozvolu za pružanje investicijskih usluga u Hrvatskoj. Ističu kako postoje elementi koji upućuju na moguću prijevaru. Na tu platformu upozorili su i neki međunarodni regulatori.
Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga – HANFA upozorila je građane na oglase koji se pojavljuju u hrvatskim medijima i na internetskim portalima, a kojima se reklamira platforma za internetsko trgovanje Di-Fi Global. Ističu kako tvrtka koja upravlja tom platformom nema dozvolu za pružanje investicijskih usluga u Republici Hrvatskoj, zbog čega je ulaganje preko te tvrtke jako rizično.
Platforma Di-Fi Global oglašava se kao sustav za ulaganje koji navodno koristi umjetnu inteligenciju za trgovanje kriptovalutama, klasičnim valutama i dionicama, uz obećanja o brzoj i velikoj zaradi.
Kako rade na Di-Fi Globalu?
Na temelju dostupnih informacija, iz Hanfe navode kako nije moguće pouzdano utvrditi radi li se o legitimnom subjektu, no niz elemenata snažno upućuje na moguće obilježje prijevare. Platforma se oglašava putem internetskih oglasa koji su vizualno i stilski osmišljeni tako da nalikuju stvarnim novinskim člancima. Naslovi poput „Zauvijek riješite financije – umjetna inteligencija trguje umjesto vas“ stvaraju lažan dojam pouzdanosti i profesionalnosti. U tekstovima se često navode izjave klijenata i rezultati ulaganja, čime se čitatelje dovodi u zabludu i potiče ih se na ostavljanje osobnih podataka.
Nakon što osoba unese svoje podatke, ubrzo je kontaktira tzv. menadžer računa, koji ju nagovara na uplatu sredstava putem platforme. Osim toga, Di-Fi Global koristi više internetskih adresa, čime (po mišljenju Hanfe) dodatno otežava transparentnost svojeg poslovanja. Prema informacijama dostupnima na mrežnoj stranici platforme, navodno je registrirana u Uniji Komora pod imenom Connect Global, broj registracije 15903.
Neki međunarodni regulatori već su izdali upozorenja u vezi s ovom platformom, ističući da pruža investicijske usluge bez potrebnih odobrenja.
Hanfa građanima snažno preporučuje da ne ulažu putem platformi koje nemaju odobrenje za rad u Hrvatskoj. Ako razmišljaju o ulaganju, preporučuju im društva koja su upisana u registar ovlaštenih pružatelja investicijskih usluga. Ondje se nalaze i informacije o društvima iz drugih država članica EU-a koja su notificirana za pružanje usluga u Hrvatskoj.
Prije tri mjeseca podignuta optužnica protiv riječkih prevaranata
Za sve dodatne informacije građani se mogu obratiti Hanfi putem službenih telefonskih brojeva, internetske stranice ili emaila info@hanfa.hr
Osim toga, na svojim stranicama HANFA nudi brojne edukacijske materijele kao i portal Novac za sutra.
Neki hrvatski ulagači još uvijek žale zbog svojih ulaganja preko riječke tvrtke BitLucky. Nakon što su ostali bez novca zbog prevare ili nepromišljenih ulaganja ljudi koji su vodili tvrtku, HANFA je 2023. godine istaknula kako ta tvrtka nije bila registrirana za ulaganje u kriptoimovinu.
Prije tri mjeseca N1 je izvijestio kako je protiv direktora Luke Burazera, prokurista Eugena Travalje i tajnice Vedrane Golušin konačno podignuta optužnica zbog prijevare teške najmanje 4,6 milijuna eura. U trenutku njihovog uhićenja 2023. godine spominjao se i znatno veći iznos od 18 milijuna eura.