Kineski DeepSeek AI predstavlja veliku prijetnju nacionalnoj sigurnosti, tvrdi izvješće Zastupničkog doma

Zastupnički dom objavio je izvješće u kojemu se optužuje DeepSeek da predstavlja veliku prijetnju američkoj nacionalnoj sigurnosti, navodeći da kineski AI startup skuplja korisničke podatke u ime kineske vlade, dok su napori da se zabrani eskalirali posljednjih mjeseci zbog zabrinutosti za nacionalnu sigurnost.
Izvješće Odbora Zastupničkog doma o kineskoj komunističkoj partiji tvrdi da dok se DeepSeek predstavlja samo kao još jedan AI chatbot, ali da zapravo izvlači korisničke podatke za kinesku vladu i oslanja se na ukradenu američku tehnologiju.
Tvrde da Deep Seek prikriveno manipulira rezultatima pretraživanja kako bi se uskladio s kineskom propagandom i oslanja se na Nvidijine čipove čiji je izvoz zabranjen, iako je Nvidia demantirala ovu tvrdnju, rekavši CNBC-u u siječnju da je DeepSeek koristio čipove koji su u potpunosti usklađeni s kontrolom izvoza. U izvješću također stoji da se vjerojatno oslanjao na “nezakonite” tehnike za treniranje svojih AI modela i da su navodni zaposlenici DeepSeeka zaobišli pravila kako bi ubrzali razvoj uz niže troškove.
Navodi se da osnivač DeepSeeka Liang Wenfeng nadzire tvrtku u “integriranom ekosustavu” s vezama s državnim distributerom hardvera i kineskim istraživačkim institutom Zhejiang Lab.
Deep Seek koriste vladini uredi u Kini
DeepSeek je tvrtka u privatnom vlasništvu, ali je kineska vlada prihvatila startup i Lianga, što je obično neophodno za napredovanje privatnih tvrtki pod komunističkom vladavinom zemlje. Liang je bio među nekoliko čelnika industrije koji su se sastali s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom u veljači, tjednima nakon sastanka s kineskim premijerom Li Qiangom.
Sastanak s Xijem označio je očito odobrenje za tvrtku, budući da DeepSeek koriste neki vladini uredi u Kini, dok komiteti koje podupire Komunistička partija i policijske uprave obučavaju radnike za korištenje aplikacije, izvijestio je New York Times.
Tvrtka za analizu kibernetičke sigurnosti Feroot Security rekla je Associated Pressu da je DeepSeek imao skriveni kod koji je mogao slati korisničke podatke za prijavu na China Mobile, kojem su SAD zabranile rad u državama nakon navodnih veza između tvrtke i kineske vojske.
Preporuka o zabrani korištenja kineskih AI modela
Zastupnički dom nije preporučio zabranu DeepSeek-a, već je umjesto toga predložio saveznoj vladi zabranu korištenja kineskih AI modela. Dvostranački prijedlog zakona koji zabranjuje DeepSeek na federalnim uređajima predstavljen je u Zastupničkom domu u veljači, iako nije odmah jasno hoće li tu mjeru podržati drugi zastupnici.
Ostale američke agencije ograničile su pristup DeepSeeku, uključujući američku mornaricu, koja je navela potencijalne sigurnosne i etičke probleme povezane s aplikacijom, kao i NASA-u, čiji je glavni časnik za umjetnu inteligenciju navodno izrazio zabrinutost za nacionalnu sigurnost.
Australija je zabranila DeepSeek na vladinim uređajima, tvrdeći da aplikacija predstavlja rizik za nacionalnu sigurnost, dok su dužnosnici u Italiji , Tajvanu i Južnoj Koreji također zabranili DeepSeek na vladinim uređajima.
Ključna pozadina
DeepSeekov generativni AI model brzo je postao popularan nakon objavljivanja u SAD-u u siječnju. Tvrtka je tvrdila da je njezin chatbot nadmašio svoje konkurente, uključujući OpenAI-jev ChatGPT. Američki predsjednik Donald Trump nazvao je izdanje DeepSeeka pozivom na buđenje za američku industriju, nakon što je to izazvalo rasprodaju na američkom tržištu dionica predvođenu Nvidijinim jednodnevnim gubitkom od gotovo 600 milijardi dolara.
DeepSeek je izazvao kritike jer nije htio odgoviriti na pitanja o nekim kontroverznim temama koje uključuju Kinu, kao što su pitanja o kineskom tretmanu Ujgura, statusu Tajvana u Kini i onome što se dogodilo na Trgu Tiananmen 1989. godine.
Ty Roush, novinar Forbesa