Najveće njemačke kompanije smanjile emisije stakleničkih plinova za 6 posto

Aktualno Forbes Hrvatska 20. svi 2025. 13:15
featured image

20. svi 2025. 13:15

Vodeće njemačke kompanije zabilježile su 6‑postotni pad emisija stakleničkih plinova u 2024., što otprilike odgovara emisijama koje proizvede 1,1 milijun njemačkih građana, pokazali su rezultati istraživanja revizorskog društva EY.

Analiza izvješća o održivosti 40 kompanija, čije su dionice u sastavu DAX indeksa Frankfurtske burze, pokazala je da su izravne emisije tih tvrtki pale za 6 posto, na 172,6 milijuna tona ekvivalenata ugljičnog dioksida (CO2), navodi revizorsko društvo.

U Njemačkoj prosječni ugljični otisak iznosi 10,4 tona po stanovniku, što znači da smanjenje predstavlja ekvivalent emisijama stakleničkih plinova koje proizvede 1,1 milijun stanovnika Njemačke.

U brojke su uračunate emisije koje uzrokuju procesi u svakodnevnom poslovanju, kao što su strojevi kompanija, vlastite elektrane i flote vozila, navodi se u analizi, a obuhvaćene su i emisije stakleničkih plinova od energije koju kompanije troše.

Usprkos blagom smanjenju, najviše stakleničkih plinova i dalje ispušta grupa Heidelberg Materials koja se bavi proizvodnjom građevinskog materijala.

Prilagodba novim smjernicama

Ukupno 22 kompanije iz sastava indeksa DAX smanjile su svoje izravne emisije, dok je 16 kompanija ispustilo više stakleničkih plinova, a preostale dvije imale su nedovoljne podatke.

Povećanje emisija možda se može objasniti strožom i sveobuhvatnijom revizijom vlastitih emisija te promjenama u izvještavanju, navodi Simon Fahrenholz, voditelj odjela za konzultacije o održivosti revizorske kompanije EY.

Kompanije su se prilagodile novim smjernicama, pa o svom napretku izvještavaju transparentnije i uz više pojedinosti, što predstavlja uistinu realističnu sliku situacije, rekao je Fahrenholz, dodavši da napredak u smanjivanju emisija stakleničkih plinova ipak nije jednoznačan.

“Njemačko gospodarstvo napreduje u smanjivanju emisija CO2, ali taj proces ipak nije jednostavan i lak”, izjavio je Fahrenholz, naglasivši da je smanjenje izravnih emisija koje su postigle vodeće kompanije “dobra vijest”, budući da upravo te kompanije imaju ulogu predvodnika.

U istraživanju je analizirana i kategorija neizravnih emisija, koje se ne mogu izravno pripisati kompanijama, ali se generiraju u prethodnim i krajnjim fazama vrijednosnog lanca. Te emisije obuhvaćaju područja poput opskrbnog lanca, transporta te upotrebe i odlaganja proizvoda.

Kad se uračunaju neizravne emisije, kompanije u sastavu indeksa DAX odgovorne su za nešto manje od 4,1 milijarde tona emisija, što je za 19 posto više nego u prethodnoj godini. To je povećanje zabilježeno prije svega zbog uvođenja novih standarda izvještavanja, a ne zbog stvarnog povećanja emisija, navodi EY.