Njemački startup Helsing predstavio novi vojni dron: Jeftiniji su od tradicionalnih vojnih sustava

Aktualno Laura Šiprak 4. pro 2024. 16:10
featured image

4. pro 2024. 16:10

Njemački startup Helsing predstavio je novi vojni dron, HX-2, kojeg će pokušati prodati saveznicima NATO-a, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, nakon što je dron već korišten u Ukrajini. Iz tvrtke kažu da je proizvodnja jeftinija nego ona tradicionalnog oružja jer se dijelovi mogu i isprintati 3-D printerom.

Forbes je u svibnju pisao o tome kako Helsing ubrzano okuplja ulagače kako bi prikupili 4 milijarde dolara, nakon što su već osigurali ugovore se nekoliko europskih vojski. Iz tog startupa predstavljaju novi vojni dron, HX-2, koji se već koristi u Ukrajini. Pokušavaju iskoristiti rastući interes za autonomnim oružjima, čija je učinkovitost naglašena ratom između Rusije i Ukrajine, piše Euronews.

Moderno ratovanje

Sukob je već označio prijelaz s konvencionalne vojne opreme, kao što su oružje, tenkovi i municija, na umjetnu inteligenciju. Očekuje se da će Helsingovi novi dronovi biti korišteni kao protuinvazijski štitovi uz državne granice i protiv neprijateljskih kopnenih snaga. Također, iz Helsinga tvrde da se dron može masovno proizvoditi jer je njegova posebnost u softveru, a sposoban je i za grupiranje u rojeve. Ima doseg do 100 km i može biti električki pogonjen. Također je sposoban za nadvladavanje otpora i potpuni elektronički rat, zahvaljujući sofisticiranim značajkama umjetne inteligencije. Nekoliko Hx-2 dronova može se spojiti u rojeve kojima upravlja samo jedna osoba. Ovi dronovi mogu se koristiti zajedno s topničkim sustavima za poboljšanu strategiju ratovanja.

Fotografija drona predstavljenog 2. prosinca / FOTO: HELSING

Jeftinija proizvodnja

Prema tvrdnjama tvrtke, dronove je moguće proizvoditi po mnogo nižoj cijeni u odnosu na druge tradicionalne vojne sustave, jer se mogu masovno proizvoditi tehnikama poput 3D tiska. Tako ih se može proizvesti desetak tisuća godišnje. Niklas Köhler, suosnivač Helsinga, rekao je u priopćenju objavljenom na web stranici tvrtke da “s HX-2 stvaramo novu kategoriju pametnih efektora koja kombinira masu, autonomiju i preciznost. Kada se implementira uz granice u većem opsegu, HX-2 može služiti kao moćan protuinvazijski štit protiv neprijateljskih kopnenih snaga.” Gundbert Scherf, također suosnivač, kaže da su se fokusirali na NATO: “NATO hitno treba tehnologiju za zaštitu integriteta Istočnog krila. U Helsingu smo uložili u razvoj ove tehnologije i dali NATO-u prednost kroz preciznost. HX-2 pruža autonomiju putem softvera i umjetnu inteligenciju, dok zadržava potpunu ljudsku kontrolu i nadzor. Elektronički rat prijetio je umanjivanjem sposobnosti djelovanja, a mi vraćamo ovu sposobnost.”

Softverska rješenja za vojsku

Osnivači tvrtke, izvršni direktori Torsten Reil i Gundbert Scherf i predsjednik Niklas Köhler, nikada nisu jasno rekli što točno tvrtka proizvodi. Ipak, za razliku od velikih obrambenih startupova poput Andruila koji se fokusira na hardverske proizvode i oružje, čini se kako je Helsing uvelike fokusiran na izgradnju softverskih rješenja za podršku AI kapaciteta vojske.

Prošle godine tvrtka je zajedno sa Saabom osigurala ugovor za isporuku AI alata njemačkoj vojsci. Alati bi trebali pomagati pilotima aviona Eurofighter. Nekoliko mjeseci kasnije, Helsing je odabran kao dobavljač AI kapaciteta za multinacionalni sporazum između Francuske, Njemačke i Španjolske za razvoj novih borbenih zrakoplova i dronova, imena Future Combat Air System. U veljači je Helsing potpisao neobvezujući sporazum s ukrajinskom vladom kojom bi dronovima i bespilotnim letjelicama pružao AI kapacitete.

Najveći ulagač, General Catalyst, prerastao je u velikog investitora u obrambenu tehnologiju: investirali su u obrambene jednoroge Andruil i Applied Intuition, kao i tajnovitu AI tvrtku Vannevar Labs. U sklopu fonda “Global Resilience” kojeg predvodi veteranski investitor Paul Kwan, tvrtka se pridružila drugim velikim kompanijama kao što su Sequoia i Andreessen Horowitz u pružanju podrške kompanijama koje svoje proizvode žele prodavati vojsci.