Od Kanade do Europe: Carine potiču bojkot američkih proizvoda u nekoliko zemalja

U Europi su sve glasniji pozivi na bojkot američkih proizvoda, nakon što je carinska politika Donalda Trumpa eskalirala.
Posljednjih tjedana, kako je carinska politika Donalda Trumpa eskalirala, u Europi su sve glasniji pozivi na bojkot američkih proizvoda. U posljednja dva tjedna, prema Google Trendsu, broj online pretraživanja za ključnu riječ “bojkotirati SAD” naglo je porastao diljem svijeta, posebno u Kanadi, Švedskoj, Danskoj i Francuskoj. Nekoliko zemalja formiralo je Facebook grupe posvećene bojkotu američkih proizvoda, prenose strani mediji.
Kao odgovor na prijetnje carinama američkog predsjednika Donalda Trumpa, Kanađani su u znak prosvjeda počeli bojkotirati američke proizvode. Bivši kanadski premijer Justin Trudeau također je više puta pozvao na kupnju domaćih proizvoda. Nakon uvođenja američkih carina na sav uvoz čelika i aluminija i Trumpove najave da će uvesti još jednu carinu od 200% na europski alkohol, slično raspoloženje raste u Europi i drugdje u svijetu.
Švedska
Bojkot je pokrenut u Švedskoj prošli tjedan, kada se na Facebooku pojavilo nekoliko grupa koje pozivaju potrošače da prestanu kupovati određene poznate američke proizvode i robu, uključujući Teslu, McDonald’s, Coca-Colu, Nike i Levi’s, te da prestanu koristiti usluge poput Netflixa, Googlea i Airbnba. Grupe su brzo počele dobivati sljedbenike. Prema Euronewsu, jedna od grupa, “Boykot varer fra USA”, do prošlog je petka okupila gotovo 67.000 članova, a sada ih ima više od 83.000.
Danska
U Danskoj, gdje je Trumpova prijetnja da će preuzeti kontrolu nad Grenlandom izazvala opće negodovanje, najveća prehrambena kompanija Salling Group najavila je krajem veljače da će uvesti novi elektronički sustav označavanja europskih proizvoda u svojim trgovinama. Sada će biti označeni crnom zvjezdicom kako bi ih potrošači mogli izabrati umjesto proizvoda američke proizvodnje, objavio je Deutsche Welle.
“Olakšavamo kupnju europskih marki”, napisao je njen izvršni direktor Anders Hagh na LinkedInu, dodajući da će tvrtka i dalje imati američke proizvode. Ostali trgovci u Danskoj također smanjuju količinu američke robe na svojim policama, a danski potrošači sve više izbjegavaju sve američke proizvode i dijele europske alternative na društvenim mrežama.
“Bojkotirajte SAD”
I u Francuskoj potrošači jedni druge ohrabruju da kupuju europske proizvode. Jedna od francuskih Facebook grupa “Bojkotirajte SAD: Kupujte francusko i europsko!”, koja je nastala 28. veljače, već je okupila više od 20.000 pratitelja. U njemu korisnici dijele savjete kako popularne američke brendove kao što su McDonalds, Levi’s i WhatsApp zamijeniti lokalnim ekvivalentima, prenosi France 24.
Članovi grupe dijele opsežne popise američkih marki koje treba izbjegavati. No rasprave su, između ostalog, dovele do dileme što se može definirati kao “američko” u globaliziranom svijetu. Primjerice, popularno piće Coca-Cola ima veliku tvornicu na sjeveru Francuske pa se francuski potrošači pitaju hoće li bojkot naštetiti francuskim radnicima. Kao i u Kanadi, neki također razmišljaju o bojkotu putovanja u Sjedinjene Države.
Tesla zabilježila pad prodaje
Najočitiji otpor europskih kupaca do sada došao je od Tesle, na čelu s Elonom Muskom, sada bliskim Trumpovim suradnikom i šefom novoosnovanog Ureda za vladinu učinkovitost (Doge), izvještava Guardian. Prodaja električnih vozila Tesla pala je u siječnju u nekoliko europskih zemalja.
Pad prodaje nastavljen je i u veljači, izvijestio je Reuters prošli tjedan. U Njemačkoj je prodaja pala za 76 posto u odnosu na prethodnu godinu, u Italiji za 55 posto, u Portugalu za 53 posto, a u Francuskoj za 45 posto. Veći pad bilježe i Norveška i Danska (48 posto), Švedska (42 posto), Nizozemska (24 posto) i Španjolska (deset posto). Analitičari povezuju pad prodaje Tesle s Muskovim političkim angažmanom. Značajan pad bilježe i dionice Tesle koje su od početka godine izgubile trećinu vrijednosti, a samo u ponedjeljak 15 posto.
Kakvi bi mogli biti efekti bojkota?
Iako bi američki brendovi poput Tesle mogli trpjeti, malo je vjerojatno da će bojkoti ozbiljno ugroziti širu američku ekonomiju, dijelom i zbog njihove relativno male veličine, rekao je za France 24 Alan Bradshaw, profesor marketinga na Sveučilištu Royal Holloway u Londonu. “Općenito, sve moguće posljedice bojkota najvjerojatnije će osjetiti korporacije, a ne šira ekonomija. “Potrošači bi radije kupili drugu marku automobila nego da ga uopće ne kupe”, rekao je. “Najvjerojatniji utjecaj na potrošače bit će posljedice razvoja opskrbnog lanca kako rastu troškovi sirovina”, kaže Bradshaw.
“U Europi žive stotine milijuna ljudi kojima je svejedno gdje se nešto proizvodi”, izjavila je za francuske medije Meredith A. Crowley, profesorica ekonomije na Sveučilištu Cambridge. Ukazala je na druge učinke koje bi ciljani bojkot mogao imati – uključujući više cijene za potrošače i nestanak američkih proizvoda s polica trgovina. “Domaći brendovi u Europi mogli bi podići svoje cijene jer ne bi imali toliku konkurenciju američkih brendova”, rekao je Crowley.
“Moglo bi se dogoditi da će popularni proizvodi koje ne povezujemo s Amerikom poskupjeti ili nestati s naših polica”, dodala je.
Kaja Stepančić, Forbes Slovenija