Samo dva posto uredskih nekretnina je slobodno, prosječna cijena najma od 14,5 do 16,5 eura po kvadratu

featured image

19. ožu 2025. 14:08

Potražnja nekretnina za poslovni najam u Hrvatskoj je velika te tek mali postotci tih nekretnina nisu iznajmljeni. Otkriva to analiza Colliersa Hrvatska predstavljena na RE:D konferenciji. Posebno se ističu uredski prostori za najam. Oni bilježe povijesno najniže razine neiznajmljenosti.

Colliers Hrvatska koji prati hrvatsko tržište nekretnina već 20 godina, još jednom je napravio pregled trenutačnog stanja. Na RE:D konferenciji održanoj u srijedu u zagrebačkom hotelu Hilton predstavili su ga voditelj odjela investicijskih transakcija Ivan Laljak i direktorica Vedrana Likan.

Svoje izlaganje podijelili su u četiri segmenta: najam uredskih nekretnina, najam nekretnina za maloprodaju, najam nekretnina za industriju i logistiku te hotelski sektor.

Direktorica Colliersa Hrvatska Vedrana Likan; Foto: Forbes Hrvatska

Prosječna cijena najma ureda 14,5 do 16,5 eura po kvadratu

Hrvatsko tržište uredskih nekretnina za najam raspolaže s 1,5 milijuna kuna kvadrata. Potražnja je stabilna, te je tek oko dva posto prostora slobodno. Prosječna cijena iznosi 14,5 do 16,5 eura po kvadratu.

Poseban interes postoji za prvoklasne prostore koje u pravilu trebaju ICT, farmaceutske i drugih tvrtki koje nude profesionalne usluge. Takvi prostori iznajmljuju se za 16,5 do 18,5 eura po kvadratu.

Trenutno se grade zgrada Matrix D u Matrix Office parku, druga faza Buzin City Islanda, VMD towers i Pemo Business Arena. Najavljeni su Petrius Jankomir, Landmark Green Towers i TC3KGS investment project.

Maloprodaja tražena i u manjim sredinama

Tržište maloprodaje raspolaže s 597.000 kvadrata, pri čemu je četiri posto slobodno za najam. U boljim Shopping centrima cijena najma kreće se od 20 do 25 eura po kvadratu.

Značajniji novi objekti uključuju Supernovu Jastrebarsko, Retail Park Ratfala Nova u Osijeku, Retail Park Labin, SunPark Vodice i Stop Shop parkove u Vukovaru, Dugom Selu, Virovitici i Krapini. Najviše ekspanzije u ovom sektoru događa se u manjim gradovima u kojima postoji veća potražnja za takvim objektima.

Supernova shopping centar u Jastrebarskom, Foto: Ivana Grgić / Cropix

Logistika u okolici Zagreba, Splita i Rijeke

Tržište industrije i logistike na raspolaganju ima 1,6 milijuna kvadrata za najam. Potražnju za novim prostorima vode maloprodaja, distributeri, logistika treće strane, e-trgovina i tehnološki razvoj. Većina logističkih prostora nalazi se u Zagrebu, a aktivniji su još Kukuljanovo kod Rijeke i Dugopolje kod Splita.

Ključni projekti u okolici Zagreba su Meridian 16 kod Velike Gorice i objekti u Zdenčini, Lučkom, Donjoj Bistri, Svetoj Nedjelji i Samoboru. Gradi se još 230.000 kvadrata, a najavljeno ih je još 565.000. Ključni objekti u izgradnji su RC Europe, VGP Park Zagreb, DPD i Log Export u Velikoj Gorici. Najavljeni su Accolade, Medika, Logis Rugvica, Fragaria i Log City projekt. Cijene kvadrata ovakvih prostora kreću se od 6,5 do 7 eura po kvadratu.

Hotelsko tržište još nije dovoljno razvijeno

Hoteli u Hrvatskoj u prošloj su godini ostvarili 25 posto broja noćenja, dok po broju kreveta drže 15 posto ponude. Iz Colliersa ističi kako tržište i dalje nije dovoljno razvijeno prema kriteriju broja objekata i širine ponude. Na tržištu su prisutni strani trendovi koji ulaze u partnerstva s developerima.

Prošlu godinu u hotelskom sektoru obilježilo je otvaranje hotela Pullman u Zagrebu, Keight Hotela u Opatiji, Aminess Avalona Camping Resorta na Pagu i Marriottovog The Isolana na Cresu.

Trenutno su u izgradnji Hotel Marjan u Splitu, Pinea hotel u Poreču, Hyatt Regency u Zadru, Movenpick hoteli u Novom Vinodolskom i Splitu te Marriot hotel u Ičićima.

Nakon što je srušen stari hotel Marjan u Splitu, Adris grup započela je gradnja novoga na istoj lokaciji; Foto: Vojko Bašić / Cropix