Tehnološki div ulaže novac u futurističku elektranu koja će stvarati energiju poput Sunca

Aktualno Forbes Hrvatska 30. lip 2025. 16:04
featured image

30. lip 2025. 16:04

Tehnološki div Google ulaže novac u futurističku elektranu na nuklearnu fuziju koja još nije izgrađena, ali će jednog dana replicirati energiju zvijezda. To je znak koliko su velike tehnološke kompanije gladne praktički neograničenog izvora čiste energije, iako je on još godinama daleko.

Google i tvrtka Commonwealth Fusion Systems sa sjedištem u Massachusettsu objavili su u ponedjeljak dogovor prema kojem Google kupuje 200 megavata energije iz prve komercijalne fuzijske elektrane Commonwealtha – količinu energije dovoljnu za opskrbu otprilike 200.000 prosječnih američkih kućanstava.

Elektrana se neće početi graditi prije ranih 2030-ih u Virginiji, a kada će točno početi proizvoditi iskoristivu fuzijsku energiju, još nije poznato, piše CNN.

Google ulaže i drugi krug financiranja u Commonwealth kako bi potaknuo razvoj njihovog demonstracijskog tokamaka – stroj oblika krafne koji koristi snažne magnete i rastaljenu plazmu kako bi prisilio dva atoma da se spoje i time stvori energiju poput one na Suncu.

Google i Commonwealth nisu otkrili koliko se točno ulaže, ali su obje strane najavile ovaj potez kao veliki korak prema komercijalizaciji fuzije.

“Koristimo svoju kupovnu moć kako bismo poslali signal potražnje tržištu fuzijske energije i, nadamo se, potaknuli razvoj tehnologije,” izjavio je Michael Terrell, viši direktor za energetiku i klimu u Googleu.

Commonwealth trenutno gradi svoj demonstracijski pogon u Massachusettsu, poznat pod imenom SPARC. Riječ je o tokamaku za koji tvrde da bi mogao zauvijek promijeniti izvor svjetske energije – generirajući deset milijuna puta više energije od ugljena ili plina, bez emisije stakleničkih plinova. Gorivo za fuziju je obilno – dolazi iz oblika vodika prisutnog u morskoj vodi i tricija koji se izdvaja iz litija. Za razliku od nuklearne fisije, ne stvara se radioaktivni otpad.

Najveći izazov ostaje činjenica da još nitko nije izgradio stroj dovoljno snažan i precizan da iz reakcije izvuče više energije nego što se u nju unese.

Unatoč tome, fuzija je posebno atraktivna za velike tehnološke kompanije poput Googlea, jer može osigurati stabilnu baznu energiju potrebnu za energetski intenzivne podatkovne centre i umjetnu inteligenciju. Google je također već investirao u geotermalne izvore i projekte malih nuklearnih reaktora, koji također mogu isporučivati energiju bez emisija ugljika.

Direktor Commonwealtha, Bob Mumgaard, nazvao je ovaj dogovor “najvećim otkupnim sporazumom za fuziju” i rekao kako će Googleovo ulaganje omogućiti tvrtki da paralelno provodi istraživačke i razvojne aktivnosti za buduću komercijalnu fuzijsku elektranu u Virginiji, dok dovršava demonstracijski pogon u Massachusettsu i počinje rad na paljenju (ignition) tamo.

“Teško je točno reći koliko to sve ubrzava, ali definitivno nas stavlja u poziciju da istovremeno možemo raditi više na ARC-u (budućoj elektrani u Virginiji) dok dovršavamo SPARC, umjesto da ih radimo strogo jedan za drugim,” rekao je Mumgaard.

Postani dio Forbes zajednice

Najrelevantniji sadržaj iz svijeta biznisa - izravno na vaš e-mail.