Crni kraj prvog tromjesečja za američku burzu

Pesimizam u vezi s utjecajem carina američkog predsjednika Donalda Trumpa i strahovi od recesije stvorili su pritisak na dionice u ponedjeljak.
Pesimizam u vezi s učinkom carina predsjednika Donalda Trumpa i obnovljeni strahovi od recesije ponovno su pritisnuli dionice u ponedjeljak. Pala su sva tri glavna indeksa, budući da su Dow Jones Industrial Average i S&P 500 pali više od 1%, a tehnološki bogati Nasdaq potonuo je više od 2% do sredine jutra.
Posljednjeg dana ožujka i kraja prvog tromjesečja gubici su nevjerojatni: Dow je pao 5% ovaj mjesec i 2% ovaj kvartal, S&P 6% u ožujku i 5% ovaj kvartal, a Nasdaq 8% ovaj mjesec i 10% ovaj kvartal.
U ožujku je zabilježen najveći mjesečni pad za S&P i Nasdaq od prosinca 2022. Uslijedila je nova korekcija S&P, koji je pao 10% u odnosu na vrijednost 19. veljače.
Gubitke su uzrokovali Trumpovi komentari o njegovim nadolazećim recipročnim carinama, rekavši da će ciljati na “sve zemlje”, za koje Goldman Sachs predviđa da će pogoršati inflaciju i zaprijetiti recesijom. Goldmanovi stratezi snizili su svoju tromjesečnu ciljanu cijenu za S&P na 5300, predviđajući daljnji gubitak indeksa od 4% do kraja lipnja.
Najveći gubitnici Tesla i Nvidija
Dionice Tesle i Nvidije pale su za 1%, odnosno 2%. Dionice Tesle pale su 15% ovaj mjesec i 38% od početka godine, gotovo jednako gubitku dionica Nvidia od 16% u ožujku i padu od 22% u ovom kvartalu. Dionice drugih dionica s AI-om, uključujući Amazon, Broadcom i Palantir, također su pale za najmanje 1% u ponedjeljak.
Više od tri trilijuna dolara. Otprilike toliko su u ožujku izgubile vodeće kompanije na burzama u SAD-u, prema podacima FactSeta.
Zlato je u ponedjeljak postiglo još jednu rekordnu razin. Više od 3100 dolara po unci, dok ulagači povlače novac te investiraju u tržište plemenitih metala. Zlato je poraslo za gotovo 20% u prvom tromjesečju 2025. i kreće se prema najboljem kvartalu od 1986., prema FactSet-u.
Dionice su u početku skočile nakon što je Trump osigurao drugi mandat u studenom. S&P je porastao 5% u mjesecu nakon dana izbora, dok je Wall Street pozdravio fleksibilnije regulatorno okruženje i povoljnije stope poreza za korporacije.
No, carine koje je Trump provodio otkako je preuzeo dužnost i nesigurnost koja okružuje često mijenjanje trgovinske politike, pokazali su se krajnje nepopularnim među ulagačima. Carine štete mnogim dionicama jer se tvrtke bore s višim uvoznim cijenama i odlučuju ili apsorbirati tarifne troškove ili ih prenijeti na potrošače, pri čemu oba scenarija opterećuju profit i mogu imati potencijalne udarce.
Trump nije davao mnogo pozornosti na gubitke na Wall Streetu, rekavši ranije ovog mjeseca: “Tržišta će rasti i padati, moramo obnoviti ovu zemlju.”
Derek Saul, novinar Forbesa