Ekskluzivno istraživanje : Wall Street ljut na Trumpa, većina ‘teškaša’ s burze ga napušta nezadovoljna njegovom ekonomskom politikom

Nova Forbesova anketa među ulagačima s Wall Streeta pokazuje da su Trumpa napustili mnogi koji su podržavali njegova ekonomska obećanja, a velika većina ne odobrava predsjednikovu ekonomsku politiku.
Nakon više od dva mjeseca mandata Donalda Trumpa, s pojedinostima o njegovom režimu “Dana oslobođenja” koji je otkriven ovog tjedna, Forbes je kontaktirao 50 vodećih čelnika s Wall Streeta, uključujući milijardere ulagače, glavne institucionalne upravitelje imovinom i najveće nacionalne savjetnike za bogatstvo, kako bi procijenio njihovu potporu predsjednikovim ekonomskim strategijama.
50 ispitanika, odabranih zbog svog ogromnog utjecaja, pojačalo je nedavni tržišni nemir. Među tim teškašima s Wall Streeta – od kojih je više od polovice podržavalo Trumpovu ekonomsku politiku kada je ponovno ušao u Bijelu kuću u siječnju – 72 posto kaže da je ekonomski plan Trumpovog tima bio neučinkovit, a 66 posto nije poduprlo njegovu ekonomsku politiku. Među onima koji su bili Trumpovi pristaše prije nekoliko tjedana, više od jedne trećine sada više ne podržava njegovu ekonomsku politiku, a većina njih – 54 posto – kaže da on ne uspijeva u provedbi svog plana.

Više od polovice ispitanih za carine mu dalo ocjenu jedan
Forbes je također anketirao ove velikane s Wall Streeta o specifičnim aspektima Trumpova pristupa raznim ekonomskim politikama tražeći od njih da ih rangiraju na ljestvici od 1 do 5, pri čemu je pet najbolja ocjena.
Njihove ocjene su uglavnom grozne. Što se tiče carina, Trump je dobio ocjenu 1,86 od 5, pri čemu je 27 ispitanika dalo najnižu moguću ocjenu. Na burzi, slično loših 1,96 (s 25 ispitanika koji su mu dodijelili ocjenu jedan) i gotovo jednako loših 2,10 za njegove izvršne naredbe usmjerene na odvjetničke tvrtke – izravan udarac vladavini prava koja podupire američki sustav slobodnog poduzetništva. Ocjene kriptovaluta (2,0) i inflacije (2,16) također nisu utješne.

Prihvatljive ocjene za deregulaciju i Muskovu agenciju
Dvije (relativno) svijetle točke su Trumpove ocjene za deregulaciju (3,08) i njegova vladina agencija DOGE za rezanje troškova pod vodstvom Elona Muska (2,96).
Ova agresivna nova trgovinska politika uzdrmala je globalno gospodarstvo. Trumpov plan je usredotočen na ono što njegova administracija naziva “recipročnim carinama” – nametanje osnovne carine od 10 posto na svu robu uvezenu u Sjedinjene Države, ali ide mnogo dalje za većinu najvećih američkih trgovinskih partnera, pogađajući ih carinama daleko strožim carinama.

Pad burzi i dolara
Globalna su tržišta dionica pala dan nakon objave, a glavni indeksi diljem Europe, Azije i Sjedinjenih Država zabilježili su strmoglav pad. Američka su se tržišta suočila s najvećim jednodnevnim gubitkom od 2020. godine, pri čemu je S&P 500 pao za 4,8 posto, Dow Jones Industrial Average za 4 posto, a tehnološki bogati Nasdaq za 6 posto. Američki dolar pao je više od 1 posto u odnosu na glavne valute, uključujući euro i jen.
“To je alarmantno i uznemirujuće”, kaže Anh Tran, partner u upravljanju u kalifornijskom SageMint Wealthu (koji se nalazi na popisu Forbes Shook Top timova za upravljanje bogatstvom), koji upravlja s 350 milijuna dolara za klijente. “Svi sada razmišljaju o tome kako stvoriti zaštitu od negativnih aspekata.”
Kada je riječ o carinama, Trump je branio taj potez tvrdeći da su druge nacije dugo iskorištavale Sjedinjene Države kroz, kako tvrdi, nepoštenu trgovinsku praksu. Međutim, mnogi su ekonomisti bacili ozbiljnu sumnju na administrativnu metodologiju za izračun tih odstupanja, napominjući da trgovinski sporazumi često uključuju složene čimbenike koji nadilaze glavne carinske stope.
U nedavnoj bilješci, Morningstarov glavni američki ekonomist, Preston Caldwell, nazvao je Trumpovo povećanje carina “samoizazvanom ekonomskom katastrofom” za zemlju. “Ako se povećanje carina nastavi, ono će trajno smanjiti stvarni BDP SAD-a, a time i stvarni životni standard prosječnog Amerikanca”, napisao je. Posljednji put kada su SAD uvele tako sveobuhvatne carine bilo je prije gotovo jednog stoljeća 1930. sa Smoot-Hawleyjevim tarifnim zakonom, koji je pokrenuo globalni trgovinski rat i na kraju doveo do Velike depresije.
“Psihologija investitora je uništena.”
Najveći teret Trumpovih carina osjetit će američki potrošač u obliku viših cijena svega, od namirnica do goriva. Analitičari UBS-a procjenjuju da bi rast američkog BDP-a ove godine mogao pasti ispod 2 posto (smanjenje u odnosu na 2,8 posto realnog rasta BDP-a u 2024.), dok Deutsche Bank procjenjuje da bi učinak mogao biti još gori.
“Očekujte manji rast i prognoze zarade, uz dodatni rizik od inflacije”, kaže Adam Turnquist, glavni tehnički strateg za LPL Financial. “Ovo nije dobra kombinacija za dionička tržišta.”
Određene industrije bit će teže pogođene od drugih. Dok se čini da su proizvođači automobila uglavnom pošteđeni u ovoj rundi carina – zahvaljujući postojećim mjerama zaštite i poticajima – trgovci na malo, posebno oni u sektoru odjeće, spremaju se za značajne poremećaje. Budući da se mnogi američki trgovci na malo oslanjaju na uvoz iz zemalja poput Kine i Vijetnama, visoke nove carine nedvojbeno će dovesti do viših potrošačkih cijena.
S tržištima u previranjima i tvrtkama koje se trude prilagoditi, Wall Street gubi vjeru u Trumpovo vodstvo. Chris Zaccarelli, glavni investicijski direktor za Northlight Asset Management sa sjedištem u Sjevernoj Karolini, koji ima 450 milijuna dolara imovine, kaže: “Malo je ljudi moglo predvidjeti da će sav optimizam iz prošle godine nestati u dva kratka mjeseca.”
“Psihologija investitora je uništena, a dip kupaca (koji kupuju po privremeno niskim cijenama, op.FH:.) nema nigdje”, prema nedavnoj bilješci investitora od osnivača Vital Knowledgea Adama Crisafulla. “Svi napori da se nedavni događaji istaknu pozitivno sve više padaju u vodu.”