Hoće li se stablecoin koristiti svakodnevno? Ranije je izazvao krah, a sada se izvrši 80 milijardi plaćanja godišnje

Financije Forbes 4. srp 2025. 09:16
featured image

4. srp 2025. 09:16

Stablecoini nude obećavajuća poboljšanja za prekogranične transakcije, ali za domaća plaćanja u razvijenim gospodarstvima, predstavljaju problem.

Svatko tko očekuje kriptovalutama potaknutu revoluciju u načinu na koji Amerikanci plaćaju svakodnevnu robu bit će razočaran.

Izdavatelj stablecoina Circle sa sjedištem u New Yorku koji je prošli mjesec izašao na burzu, ima tržišnu vrijednost od 40 milijardi dolara, što je gotovo 500% više od onoga što je tvrtka smatrala vrijednim prije mjesec dana. Platni div Fiserv vrijedan 95 milijardi dolara kaže da će izdati vlastiti token podržan dolarima, dok Stripe najavljuje partnerstvo u kojem potrošači mogu plaćati Shopify trgovcima stablecoinima.

Amazon i Walmart navodno su razmatrali pokretanje vlastitog digitalnog tokena dolara, vijest koja je uzrokovala pad dionica Vise za 5%. Analitičari čak ističu stablecoin kao jedno od potencijalnih rješenja za ovisnost vlade Sjedinjenih Država o dugu, s obzirom na to da su uglavnom podržani trezorskim zapisima i potiču potražnju.

Na osnovu svih tih događanja stječe se dojam da su stablecoini blizu toga da poremete glavna plaćanja svugdje. Pa ipak, to je vrlo malo vjerojatno. Kad su u pitanju stvarna plaćanja, potrošači u razvijenim gospodarstvima poput SAD-a nemaju poticaja da ih usvoje u velikom broju, a nije jasno hoće li se ti poticaji ikada pojaviti. Čini se da domaća plaćanja stablecoinima nisu bitno jeftinija za obradu od trenutnog sustava plaćanja karticama.

Prekogranična plaćanja

Najuvjerljiviji poslovni slučajevi za stablecoine uključuju prekogranična plaćanja. Matt Streisfeld, generalni partner u tvrtki za ulaganje u stablecoine Oak HC/FT, koji je uložio u tvrtke za stablecoine poput Paxosa i Bridgea, koje je Stripe prošle godine preuzeo za 1,1 milijardu dolara, kaže da će digitalni tokeni imati najveći utjecaj.

To je globalni sustav koji se koristi za prijevoz desetaka bilijuna dolara godišnje, gdje se sredstva moraju zaustaviti u više banaka prije nego što stignu do svog konačnog odredišta.

Recimo da tvrtka iz Ohia želi platiti dobavljaču dijelova u Hrvatskoj. Novac bi možda trebao ići iz Ohia u banku u New Yorku, a zatim u banku u Londonu prije nego što stigne do Hrvatske, jer ne postoji izravna željeznička pruga plaćanja iz Ohia u Hrvatsku. “Svaka banka smanjuje naknadu putem“, kaže Ken Suchoski, analitičar u Autonomous Researchu koji prati Circle. “To traje dulje i nema transparentnosti.“

Stablecoini mogu lako riješiti ovaj problem, budući da se poravnavaju za nekoliko minuta i koštaju puno manje za obradu od naknada od 4% do 6% koje se često dodaju međunarodnim plaćanjima, prema Suchoskom. Tvrtka za analizu podataka Artemis procjenjuje da se godišnje izvrši 80 milijardi dolara plaćanja stablecoinima koja nisu povezana s trgovanjem, od čega većina potječe iz zemalja izvan SAD-a, a otprilike polovicu čine tvrtke koje plaćaju drugim tvrtkama.

Popularni u Latinskoj Americi i Africi

Stablecoini također postaju popularni među potrošačima na tržištima u razvoju u Latinskoj Americi i Africi, gdje je potražnja za američkim dolarima velika. Na primjer, u Argentini, gdje inflacija prelazi 40%, stablecoini čine 62% svih transakcija kriptovalutama, što im daje veći udio u kripto plaćanjima nego bilo kojoj drugoj zemlji, prema analitičkoj tvrtki Chainalysis.

Osim što prihvaća plaćanja stablecoinima, Stripe pokušava pomoći potrošačima da dođu do stablecoina. Pokreće značajku koju nudi Remote.com gdje tvrtke mogu plaćati slobodnim izvođačima u stablecoinima umjesto u svojoj lokalnoj valuti.

Trenutno najveći izdavatelji stablecoina, Tether (USDT) i Circle (USDT), ne nude isplatu kamata vlasnicima stablecoina. To bi se moglo promijeniti i ovi tokeni osigurani dolarima mogli bi postati kripto konkurenti fondovima tržišta novca te privući investitore. Već sada nekoliko rizičnih izdavatelja stablecoina nudi prinose i do 4%. U prošlosti su špekulacije ovim nereguliranim kovanicama rezultirale katastrofom. Slom stablecoina TerraUSD 2022. godine izazvao je razoran krah koji je izbrisao desetke milijardi tržišne vrijednosti.

“Ipak, za svakodnevna plaćanja u razvijenim gospodarstvima poput SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva postoji malo poticaja za potrošače da prijeđu na drugu platformu“, kaže analitičar Ken Suchoski. Kartice su izuzetno praktične i Amerikancima daju velike nagrade. Streisfeld iz Oaka vjeruje da bi bila potrebna prevelika promjena u ponašanju potrošača da bi se Amerikanci odmaknuli od svojih trenutnih navika. Brian Dammeir, voditelj plaćanja i financijskog upravljanja u fintech tvrtki Plaid, smatra da je malo vjerojatno da će potrošači uskoro izravno koristiti stablecoine za svakodnevna plaćanja.

Od procijenjenih 80 milijardi dolara godišnjih plaćanja stablecoinima koja se ne odnose na trgovanje, znanstvenik podataka tvrtke Artemis, Andrew Van Aken, smatra da otprilike 10% obavljaju potrošači za svakodnevna plaćanja, a manje od 10% potječe od Amerikanaca.

Američki trgovci bi pozdravili velike promjene u postojećem načinu plaćanja jer mrze plaćati međubankovne naknade od 2% do 3% za prihvaćanje kreditnih kartica poput Vise. No, čini se da domaća plaćanja stablecoinima nisu bitno jeftinija za obradu od kartica.

Stripe naplaćuje samo 1,5% za plaćanja stablecoinima u usporedbi s 2,9% za kartice, ali tih 1,5% ne pokriva važne značajke zaštite potrošača poput povrata sredstava i prijevara. Moguće je da je Stripe u početku odredio nisku cijenu svog proizvoda kako bi stekao tržišni udio te da bi u budućnosti mogao povisiti cijenu.

Neetika Bansal, direktorica u Stripeu koja vodi odjele za kretanje novca i kripto poslovanje tvrtke, kaže da su međunarodna plaćanja do sada najjasniji slučaj upotrebe stablecoina i da je prerano reći koliko će se prihvatiti za svakodnevna plaćanja na razvijenim tržištima poput SAD-a. Bansal kaže: „Trend u SAD-u je na početnoj liniji.“

Jeff Kauflin, novinar Forbesa

Postani dio Forbes zajednice

Najrelevantniji sadržaj iz svijeta biznisa - izravno na vaš e-mail.