Hoće li jedna od najromantičnijih utrka Formule 1 biti žrtva sve veće komercijalizacije natjecanja

Formula 1 sve više udaljava od tradicije koja ju je izgradila. Staze poput Spa, Silverstonea i Monze sada se moraju natjecati s novim lokacijama koje nude sjajnije pakete i dublje džepove. Za neke je to prirodan razvoj događaja, a za druge – znak za uzbunu.
Svako ljeto obožavatelji hrle u belgijsko selo, prkoseći nepredvidivom vremenu i blatnim kampovima, kako bi svjedočili jednoj od najromantičnijih pozornica Formule 1. Skrivena u šumi Ardena, Spa-Francorchamps — domaćin Velike nagrade Belgije ovog vikenda – za vozače je svojevrsni obred prijelaza, za navijače hodočašće, a za mnoge srce i duša automobilističkog sporta, piše The Guardian.
Od svog debija u kalendaru 1950., Spa se urezala u folklor Formule 1. Čuveni potez Mike Häkkinena kada je 2000. pretekao Michaela Schumachera i Ricarda Zontu u jednom manevru ostao je jedan od najslavnijih trenutaka u povijesti sporta. Godine 2023., Max Verstappen se spektakularno probio s 14. mjesta do pobjede. Ayrton Senna je ovdje slavio pet puta, nazivajući stazu svojom najdražom – osjećaj koji dijele i mnogi današnji vozači. Sa dužinom od sedam kilometara i 19 zavoja, Spa je najduža staza u kalendaru i dom nekih od najprepoznatljivijih dijelova Formule 1. Najpoznatiji među njima je zasigurno Eau Rouge i Raidillon – slijed zavoja koji se penju uzbrdo i voze naslijepo, tražeći od vozača savršenu preciznost i hrabrost. Lewis Hamilton opisao je taj dio kao “uron koji vam prevrne želudac i tjera sve van”. “Osjećaš ogroman nalet kad voziš 320 km/h”, priznao je.
Poznata po kišnim uvjetima
No isti taj dio staze koji pruža toliku uzbuđenost, donio je i tragediju. Godine 2019., vozač Formule 2 Anthoine Hubert poginuo je na Raidillonu u sudaru pri velikoj brzini. Četiri godine kasnije, 18-godišnji Nizozemac Dilano van ’t Hoff izgubio je život na istom mjestu, ovaj put u iznimno opasnim i kišnim uvjetima. Oba sudara bila su zastrašujuće slična: automobil gubi kontrolu i potom ga pri velikoj brzini udara drugi bolid koji izlazi iz slijepe uzbrdice.
Zbog rastuće zabrinutosti za sigurnost, Spa je 2022. napravila izmjene: vraćene su šljunčane zone, pomaknute su barijere, a neka izlazna područja proširena. No kritičari tvrde da te promjene nisu dovoljno adresirale temeljne opasnosti, osobito u kišnim uvjetima kada vidljivost i prskanje postaju ključni faktori. George Russell usporedio je vožnju u takvim uvjetima s “vožnjom autocestom po pljusku s ugašenim brisačima”.

Sada, uz pitanje sigurnosti, Spa vodi i bitku za ostanak u kalendaru; budućnost koja joj je nekoć bila neupitna, sadaje neizvjesna. U sportu koji sve više oblikuju komercijalni interesi, staze s nasljeđem poput Spa-e postaju sve više potisnute. Najnovije produženje ugovora potvrđuje da će Velika nagrada Belgije ostati, ali po rotacijskom principu. Spa bi tako mogla ispasti iz kalendara za 2028. i 2030., kako bi napravila mjesta za nove lokacije poput Tajlanda, Argentine ili Ruande. Za neke je to prirodan razvoj događaja. Za druge — znak za uzbunu.
Ekspanzija nakon serije Drive to Survive
Pojava Netflixove serije Drive to Survive 2018. označila je prekretnicu za Formulu 1, osobito u Sjedinjenim Američkim Državama. Pod vlasništvom Liberty Media, sport je doživio ogromnu ekspanziju publike i dosega. Posjećenost Velike nagrade SAD-a u Austinu gotovo se udvostručila između 2018. i 2022., a istraživanje iz 2025. pokazuje da 73 posto američkih navijača sada planira otići na utrku. Uz vijesti da Apple TV navodno licitira za prava prijenosa u SAD-u zahvaljujući novom F1 filmu, komercijalni stroj ne pokazuje znakove usporavanja. No rastući apetit za glamur, vidljiv u usponu staza poput Las Vegasa, Miamija i Džede, izaziva zabrinutost. Unatoč spektaklu, stječe se dojam da se Formula 1 sve više udaljava od tradicije koja ju je izgradila. Staze poput Spaa, Silverstonea i Monze sada se moraju natjecati s novim lokacijama koje nude sjajnije pakete i dublje džepove. Verstappen, neslužbeni domaći junak Spaa, ranije je predlagao da tradicionalne staze dobiju poseban status i budu izuzete od rotacije ili zamjene.
Sve manje sirove autentičnosti
F1 je oduvijek balansirala između opasnosti i slave. No u eri komercijalnog rasta i sve strožih sigurnosnih standarda, Spa postaje nelagodna dilema. Njena težina je i njezin šarm – nepredvidivo vrijeme, mala margina za pogrešku, sirova autentičnost koja postaje sve rjeđa. Kako se sport sve više okreće novim tržištima, pitanje više nije samo treba li Spa ostati., već može li si Formula 1 priuštiti da izgubi ono što Spa predstavlja.
Za sada, Velika nagrada Belgije ostaje, a ovogodišnje izdanje obećava još jedno napeto poglavlje.