Dizajner iPhonea uskoro na listi milijardera: OpenAI kupuje njegov startup za 6,5 milijardi dolara

Ljudi Forbes 27. svi 2025. 08:30
featured image

27. svi 2025. 08:30

Jony Iveov startup io bavi se razvojem hardvera temeljenog na umjetnoj inteligenciji, a njegovom akvizicijom OpenAI misli jače zakoračiti na tržište potrošačkih proizvoda

Čovjek koji je dizajnirao iPhone, legendarni dizajner Applea Jony Ive, uskoro bi mogao postati milijarder. U srijedu je OpenAI objavio da preuzima Iveov startup za hardver temeljen na umjetnoj inteligenciji pod nazivom io u transakciji koja uključuje samo dionice, a vrijednost dogovora iznosi 6,5 milijardi dolara. Time bi Iveova neto vrijednost mogla dostići deset znamenki u narednim godinama.

Forbes procjenjuje da Ive posjeduje 11 posto udjela u iou te da će dobiti dionice OpenAI-ja vrijedne oko 715 milijuna dolara, iako se te dionice neće u potpunosti aktivirati nekoliko godina, prema izvoru upoznatom s dogovorom. Transakcija još čeka regulatorno odobrenje.

Prije nego je prošle godine pokrenuo io, Ive je gotovo 30 godina radio u Appleu, gdje je imao izuzetno unosne ugovore. Osim toga, posjeduje nekretninsko carstvo vrijedno oko 100 milijuna dolara i vodi dizajnerski studio LoveFrom, koji ostvaruje oko 200 milijuna dolara godišnjih prihoda.

Drugi čovjek iza Jobsa

Ive, za kojeg je Steve Jobs jednom rekao da ima “više operativne moći od bilo koga u Appleu osim njega”, možda je već milijarder, iako je teško potvrditi jer njegovi kompenzacijski paketi tijekom 27 godina u Appleu nisu javno objavljeni. U razdoblju od 2008. do 2011. SEC dokumenti pokazuju da je Ive unovčio Appleove dionice u vrijednosti od 75 milijuna dolara nakon oporezivanja.

Detalji o onome što točno razvijaju su oskudni, no akvizicija ioa očito je ključni dio OpenAI-ove strategije za izgradnju AI hardverskih uređaja. Ive i Sam Altman (suosnivač i izvršni direktor OpenAI-ja) pojavili su se zajedno u videu u kojem su najavili suradnju.

“Na početku smo, po mom mišljenju, najveće tehnološke revolucije našeg vremena“, rekao je 58-godišnji Ive. “Imam sve veći osjećaj da me sve što sam naučio u posljednjih 30 godina dovelo do ovog trenutka.”

Kriju što točno rade

Startup io, osnovan s bivšim Apple kolegama (Scott Cannon, Evans Hankey i Tang Tan), razvio se iz suradnje s LoveFromom koja je započela 2023. godine. U početku su djelovali u tajnosti, a tim je narastao na 55 zaposlenika, uz dodatnih 60 u LoveFromu. Prikupili su oko 225 milijuna dolara ulaganja od fondova poput Sutter Hill Venturesa, Emerson Collectivea, Thrive Capitala i OpenAI-ja, koji je već posjedovao 23 posto udjela u io-u. OpenAI će sada platiti preostalih 77 posto udjela, većinom u obliku profitnih udjela koji se dodjeljuju tijekom četiri godine. To znači da Ive neće odmah dobiti punu vrijednost svojih dionica. “Sve je strukturirano tako da svi budu motivirani oko zajedničkog rada”, rekao je izvor za Forbes.

Pomoći će ljudima da stvaraju čuda pomoću AI

Altman je rekao da je misija ioa razviti “obitelj uređaja koji će omogućiti ljudima da koriste AI za stvaranje raznih čudesnih stvari”. Njihov prvi uređaj navodno ih je potpuno “zaintrigirao”. Očito je riječ o potrošačkom AI hardverskom proizvodu, tržištu koje je izazovno i u kojem su već pokušavali Meta, Google, ali i startupi kao što su Humane i Rabbit, koje je Ive nedavno kritizirao kao “loše proizvode”.

No Mike Speiser iz Sutter Hill Venturesa, koji je investirao u io, izjavio je: “Nakon suradnje s njima, nikada ne bih želio konkurirati ovom timu u području potrošačkih proizvoda. Osnivači su među najboljim stvarateljima potrošačkih proizvoda u povijesti.”

Rođeni Londončanin dizajnirao je proizvode poput iMac-a, iPhonea, iPada, Apple Watcha i MacBooka, kao i korisničko sučelje Appleovog operativnog sustava; Foto: Justin Sallivan / Getty Images via AFP

Rođen u Londonu, Ive se 1992. preselio u SAD kako bi se pridružio Appleu, privučen, kako kaže, “uzbudljivim optimizmom San Francisca i Silicijske doline”. U Appleu je ostao gotovo tri desetljeća, gdje je dizajnirao proizvode poput iMac-a, iPhonea, iPada, Apple Watcha i MacBooka, kao i korisničko sučelje operativnog sustava.

U 2012. kupio je kuću u San Franciscu za 17 milijuna dolara, koju i danas posjeduje. Nakon odlaska iz Applea 2019., Ive osniva LoveFrom, čije ime navodno potječe iz razgovora sa Steveom Jobsom. Tvrtka je surađivala s Appleom (do 2022.), Airbnbom, Ferrarijem, a čak je dizajnirala luksuzne jakne za Moncler.

Carstvo nekretnina

Između 2020. i 2024., Ive je putem osobnih i poslovnih entiteta uložio gotovo 150 milijuna dolara u nekretnine, uključujući kupnju kazališta Little Fox Theatre za 60 milijuna dolara. Većina njegovih nekretnina nalazi se u Jackson Squareu u San Franciscu.

Nakon spajanja, LoveFrom će nastaviti djelovati kao posebna jedinica, ali će raditi isključivo za OpenAI-jev io tim, te neće uzimati nove klijente. Ive neće biti zaposlenik OpenAI-ja, nego će i dalje voditi kreativnu i dizajnersku stranu projekta iz LoveFroma.

“Apsolutno sam siguran da smo doslovno na pragu nove generacije tehnologije koja nas može učiniti boljim ljudima”, zaključio je Ive u intervjuu.

Phoebe Liu, novinarka Forbesa