Ilustracija: Muhammed Džafer Kamali za Forbes Hrvatska
27. srp 2024. 09:16
LeBron James prvi je milijarder koji je sam zaradio svoje bogatstvo koji će se natjecati na ljetnim Olimpijskim igrama, a Forbes analizira tko se još nalazi na podijima, ali po zaradi.
Pariške Olimpijske igre sigurno će stvoriti nove junake, ali malo je vjerojatno da će stvoriti nove – milijunaše. “Osvajanje medalje pruža vam prilike, ali radi se o kratkoročnoj stvari, iskreno,” kaže Mikaela Shiffrin, uspješna skijašica koja je svoje prvo olimpijsko zlato osvojila na zimskoj Olimpijadi 2014. godine. “Svijet nađe novu zanimaciju vrlo brzo i ako ne nastavite nizati uspjehe ili dokazivati svoju vrijednost na tržištu svo to uzbuđenje izazvano medaljom brzo ispari.”
Čak i u popularnim olimpijskim sportovima poput gimnastike, plivanja ili atletike mali su izgledi za velike zarade isključivo kroz natjecanja. Dok mnoge zemlje osvajačima medalja nude novčane nagrade, četverogodišnje pauze između Olimpijskih igara, kao i slabost profesionalnih liga, znači da sportaši moraju pametno iskoristiti svoju novu slavu.
Najplaćeniji Olimpijci ove godine tako dolaze iz samo tri sporta – košarke, golfa i tenisa. To su sportaši koje Forbes prati čitave godine, koji imaju iznimno lukrativne ugovore i milijune dolara od sponzorstava i poslovnih poduhvata izvan sporta.
Forbes donosi popis od po tri sportaša ili sportašice koji najviše zarađuju u najlukrativnijim sportovima na pariškim Olimpijskim igrama.
Muška košarka
Ilustracija: Muhammed Džafer Kamali za Forbes Hrvatska
LeBron James
SAD
128,8 milijuna dolara
Giannis Antetokounmpo
Grčka
111 milijuna dolara
Stephen Curry
SAD
102 milijuna dolara
NBA igrači najplaćenija su skupina sportaša u Parizu, i to bez ozbiljne konkurencije. Samo američka košarkaška reprezentacija ima sedam od pedeset najplaćenijih sportaša svijeta u svim sportovima. Košarkaši najviše zarađuju i izvan sportskih terena, a svi osim LeBrona Jamesa i grčke zvijezde Giannisa Antetokounmpa više zarađuju od svojih plaća u NBA-ju nego od sponzorstava. James se također ističe kao i jedini milijarder koji se natječe na ovogodišnjim Olimpijskim igrama.
Ženski tenis
Ilustracija: Muhammed Džafer Kamali za Forbes Hrvatska
Iga Świątek
Poljska
23,9 milijuna dolara
Coco Gauff
SAD
21,7 milijuna dolara
Naomi Osaka
Japan
15 milijuna dolara
Među sportašicama, po pitanju zarade daleko su najuspješnije tenisačice. Iga Świątek iz Poljske, peterostruka osvajačica Grand Slama i prva tenisačica svijeta – sve to sa samo 23 godine – već je dospjela na deveto mjesto na listi najuspješnijih tenisačica na WTA listi po pitanju zarade od nagrada, a njena sponzorstva uključuju Rolex, Porsche, Visu i cipele i odjeću On. Otkad je prošle godine osvojila svoj prvi Grand Slam – US Open – Coco Gauff je potpisala sponzorska partnerstva s Ray-Banom i Carol’s Daughterom, a 26-godišnja Naomi Osaka, koja će na igrama predstavljati Japan, želi se vratiti na svjetski vrh i ponovno preuzeti titulu najplaćenije sportašice svijeta – titulu koju je držala od 2020. do 2022. godine.
Muški tenis
Ilustracija: Muhammed Džafer Kamali za Forbes Hrvatska
Novak Đoković
Srbija
38,4 milijuna dolara
Carlos Alcaraz
Španjolska
31,4 milijuna dolara
Daniil Medvedev
/
20,1 milijun dolara
U ovogodišnjem finalu Wimbledona, 21-godišnji Carlos Alcaraz odnio je premoćnu pobjedu nad 37-godišnjim Novakom Đokovićem u meču koji bi mogao označiti dugoočekivani prijelaz generacija u muškom tenisu. Mladi Španjolac osvojio je i Roland Garros nekoliko tjedana ranije, a sada će na tim istim terenima zaigrati tenis za Španjolsku na Olimpijskim igrama. Uz bonuse od pobjeda na Grand Slamovima i sponzorstvo s Nikejem i Louisom Vuittonom, Alcaraz bi ove godine lako mogao postati i najplaćeniji tenisač svijeta.
Ženski golf
Ilustracija: Muhammed Džafer Kamali za Forbes Hrvatska
Nelly Korda
SAD
8,2 milijuna dolara
Brooke Henderson
Kanada
5,4 milijuna dolara
Jin Young Ko
Južna Koreja
5,1 milijun dolara
Nelly Korda ove godine dominira svijetom ženskog golfa: zaradila je više od 3 milijuna dolara od nagrada, a osvojila je i pet uzastopnih turnira. Delta Air Lines, Goldman Sachs i T-Mobile sponzori su ove 25-godišnje Amerikanke. I Kanađanka Brooke Henderson i Jin Young Ko iz Južne Koreje velike su marketinške zvijezde u svojim domovinama.
Muški golf
Ilustracija: Muhammed Džafer Kamali za Forbes Hrvatska
Jon Rahm
Španjolska
218 milijuna dolara
Rory McIlroy
Irska
83 milijuna dolara
Scottie Scheffler
SAD
61 milijun dolara
Jon Rahm ostvario je najveću zaradu ove godine od bilo kojeg golfera koje je Forbes ikada pratio, zahvaljujući prijelazu u LIV Golf koji mu je donio 175 milijuna dolara isplate od vlasnika Saudijaca. Scottie Scheffler i Rory McIlroy – prvi i drugi golferi svijeta – ostali su vjerni PGA Touru, a obojica su imali koristi od povećanja iznosa novčanih nagrada.