Više od 3.000 milijardera na globalnoj Forbesovoj listi. Jedan je iz Hrvatske, Albanija dobila prvog milijardera

Rang liste Forbes 2. tra 2025. 10:32
featured image

2. tra 2025. 10:32

Klub milijardera nikada nije bio veći. Pogledajte tko se obogatio, a tko je ispao s liste.

Milijarderi su uvijek bili bogati i moćni, ali nikad više nego sada. To posebno vrijedi za SAD. Samo u Trumpovoj administraciji postoji 10 milijardera. I mnogi izvršni direktori milijarderi – od Marka Zuckerberga do francuskog biznismena Bernarda Arnaulta, koji su na Trumpovoj strani.

Na Forbesovoj godišnjoj listi svjetskih milijardera ove se godine našlo rekordnih 3028 ljudi diljem svijeta, što je 247 više nego lani. To je prvi put da je broj milijardera premašio 3000. Zajedno vrijede rekordnih 16,1 bilijuna dolara, što je dva bilijuna više nego prije godinu dana i više od BDP-a svih zemalja svijeta osim SAD-a i Kine. Prosječno bogatstvo sada iznosi 5,3 milijarde dolara , što je povećanje od 200 milijuna dolara u odnosu na 2024.

Prvi put u povijesti tri su osobe čije bogatstvo premašuje 200 milijardi dolara, a dio su rekordne skupine od 15 članova “Kluba 100 milijardi”. To je elita na vrhu liste čija neto vrijednost iznosi 12 znamenki. To je više u odnosu na 14 prošle godine i nijednog u 2017. Ovih 15 stotinu milijardera zajedno vrijede 2,4 trilijuna dolara.

Najbogatiji Elon Musk

Najbogatiji od svih je Elon Musk , čije se bogatstvo procjenjuje na 342 milijarde dolara. Unatoč tome što sada provodi puno više vremena vodeći DOGE, Odjel za vladinu učinkovitost, Musk je prošle godine dodao 147 milijardi dolara svom bogatstvu, zahvaljujući odličnoj godini za njegovu tvrtku SpaceX i tvrtku za umjetnu inteligenciju xAI (koju je prošlog tjedna spojio sa svojom društvenom mrežom X).

To je omogućilo Musku da od Arna preuzme titulu najbogatijeg čovjeka na svijetu i stekne prednost od 126 milijardi dolara ispred Marka Zuckerberga (procijenjena neto vrijednost: 216 milijardi dolara). Prvi put se našao na drugom mjestu.

Amazonov Jeff Bezos (215 milijardi dolara) je na trećem mjestu, dok je Larry Ellison iz Oraclea (192 milijarde dolara) četvrti. Bernard Arnaud (178 milijardi dolara) u međuvremenu je pao na peto mjesto, najnižu poziciju od 2017. Do toga je došlo jer su dionice njegovog luksuznog konglomerata LVMH pale. Forbes je za ovogodišnju ljestvicu upotrijebio cijene dionica i tečajeve od 7. ožujka 2025. godine.

SAD ima najviše milijardera

Sjedinjene Države imaju rekordnih 902 milijardera. Kina je s 516 (uključujući Hong Kong) ostala druga, dok je Indija s 205 milijardera i dalje na trećem mjestu. Više od 50% svih milijardera državljani su jedne od ove tri zemlje. Albanija se prvi put pojavljuje na listi. Forbes je ove godine dodao 15 milijardera iz Saudijske Arabije.

Hrvatska od ranije ima jednog milijardera, no radi se o Rusu Vasiliju Anisimovu koji ima hrvatsko državljanstvo. Samir Mane prvi je albanski milijarder; Screenshot: Forbes

Ovogodišnjoj listi milijardera pridružilo se ukupno 288 novih. Među njima su slavne osobe poput rock zvijezde Brucea Springsteena (1,2 milijarde dolara), filmske zvijezde Arnolda Schwarzeneggera (1,1 milijarda dolara) i komičara Jerryja Seinfelda (1,1 milijarda dolara). Zatim kontroverzni kripto-tajkun Justin Sun (8,5 milijardi dolara), nekoliko AI poduzetnika iz kompanija kao što su Anthropic, CoreWeave i DeepSeek , kao i vlasnici nekoliko poznatih prehrambenih lanaca, uključujući Cava, Chipotle, Jersey Mike’s i Zaxby’s.

Na listi samo 406 žena

Najbogatija je Marilyn Simmons (31 milijarda dolara), udovica legendarnog menadžera hedge fondova Jima Simmonsa. Preminuo je u svibnju 2024. Bio je jedan od 32 milijardera koji su preminuli u prošloj godini.

Simmons je jedna od samo 406 žena na Forbesovoj listi svjetskih milijardera, što čini samo 13,4% od ukupnog broja. To je blagi porast u odnosu na prošlogodišnjih 13,3%. Gotovo tri četvrtine njih naslijedilo je svoje bogatstvo. Među njima je i najbogatija žena na svijetu, nasljednica Walmarta Alice Walton (101 milijarda dolara), koja je na prvom mjestu preuzela francusku nasljednicu L’Oréala Françoise Bettencourt Meyers (81,6 milijardi dolara).

Na listi je i Švicarka Rafaela Aponte-Diamant (37,7 milijardi dolara), čija se tvrtka ove godine udružila s Blackrockom u planu kupnje 43 luke, uključujući dvije u Panami.

Trećina je naslijedila bogatstvo

Ukupno, 67% milijardera na popisu nisu naslijedili bogatsvo, sami su ga stvorili. To je povećanje u usporedbi sa 66% u 2024. Najmlađi neovisni milijarder je suosnivač i izvršni direktor Scala AI, Alexander Wang (2 milijarde dolara), koji ima 28 godina.

Wang je jedan od samo 21 milijardera u dobi od 30 ili manje godina, uključujući Johannesa von Baumbacha (5,4 milijarde dolara), 19-godišnjeg nasljednika njemačkog farmaceutskog carstva, koji je novi na listi i sada je najmlađi milijarder na svijetu. Najstariji milijarder sa 103 godine je američki osiguravateljski magnat George Joseph (1,9 milijardi dolara), jedan od četiri milijardera koji su navršili 100 godina. Prosječna dob milijardera je 66 godina .

Rijetki su imali bolju godinu od Donalda Trumpa. I ne samo zato što je ponovno postao predsjednik SAD-a. Prije povratka u Bijelu kuću svoje je bogatstvo znatno povećao ulaganjem u kriptovalute. Zahvaljujući tome, kao i njegovoj Trump Media & Technology Group neposredno nakon što je Forbes zaključio svoju ljestvicu za 2024., njegovo se bogatstvo više nego udvostručilo s procijenjenih 2,3 milijarde dolara na 5,1 milijardu dolara.

S popisa ispalo više od 100 osoba

Mali broj milijardera, relativno govoreći, nije imao tako sretnu godinu. Ukupno 107 ljudi koji su se našli na listi 2024. više nisu dovoljno bogati da bi se kvalificirali za ovogodišnju listu. Među poznatima koji su ispali s popisa je Lisa Su, izvršna direktorica tvrtke Advanced Micro Devices (AMD). Tu je Sarah Liu, suosnivačica Supermicroa, tehnološke tvrtke.

Popis svjetskih milijardera rangira sve ljude za koje Forbes procjenjuje da imaju neto vrijednost od najmanje jedne milijarde američkih dolara od 7. ožujka 2025. Neki su milijarderi od tada postali bogatiji ili siromašniji. Zapravo, Forbes je nedugo nakon ovogodišnjeg popisa otkrio još tri milijardera, a vjerojatno ih je još.

Otkrivanje njihovog bogatstva zahtijevalo je detaljnu analizu tisuća dokumenata Komisije za vrijednosne papire i drugih regulatornih tijela, sudskih spisa, oporučnih dokumenata i novinskih članaka.

Chase Peterson-Withorn, novinar Forbesa