Apple bi htio napustiti Kinu: Gdje bi preselili proizvodnju iPhonea?

Tech Forbes Slovenija 28. tra 2025. 10:26
featured image

28. tra 2025. 10:26

Američki tehnološki velikan proizvodnju u Kini bi zamijenio većom prisutnosti u Indiji, navodi Financial Times.

Apple traži načine da smanji svoju ovisnost o Kini, državi u kojoj proizvodi veliki dio svojih uređaja. Kina se našla u središtu trgovinskih ratova između američkog predsjednika Donalda Trumpa i njegovog kineskog kolege Xi Jinpinga. Američke carine na Kinu su početkom travnja skočile na ukupno 145 posto, nakon čega je uslijedio odgovor Kine s carinama od 125 posto na američku robu.

Posljednjih dana iz oba tabora dolaze pomirljiviji tonovi, a američki ministar financija Scott Bessent nedavno je izjavio da će vrlo brzo biti postignut sporazum o carinama s Kinom.

Ubrzanje diverzifikacije

Prema informacijama Financial Timesa, Apple ozbiljno razmatra premještanje cjelokupne proizvodnje iPhone pametnih telefona za američko tržište iz Kine u Indiju, gdje već imaju proizvodne linije. Očekuje se da će se to dogoditi već sljedeće godine, tvrde izvori upoznati s planovima kompanije.

Promjena proizvodnje dio je Appleove strategije diverzifikacije lanca nabave, ali ovoga puta u mnogo većem opsegu i brže nego što su investitori očekivali.

Posljednjih godina Apple je intenzivno širio proizvodne kapacitete u Indiji preko ugovornih partnera Tata Electronics i Foxconn, ali većinu svojih pametnih telefona i dalje sklapa u Kini.

Cilj je da Indija do kraja 2026. godine isporuči cjelokupnu količinu od više od 60 miliona iPhonea koji se godišnje prodaju u SAD-u, dodaje Financial Times.

Proizvodnju bi morali udvostručiti

Da bi postigao ovaj cilj, Apple će morati udvostručiti proizvodnju iPhonea u Indiji nakon što je skoro 20 godina imao velika ulaganja u Kini. Sastavljanje iPhonea je završna faza u proizvodnom procesu, koja uključuje sastavljanje stotina komponenti, za koje Apple još uvijek u velikoj mjeri ovisi o kineskim dobavljačima.

Apple je brzo poslao pet aviona u Indiju nakon Trumpove masovne najave novih tarifa, koji su se vratili u SAD natovareni iPhoneima i drugom opremom, osiguravajući im opskrbu od nekoliko mjeseci.

Nakon Trumpove tarife, Apple je bio među kompanijama koje su doživjele najveći pad vrijednosti dionica. Pad je izbrisao 700 milijardi dolara tržišne vrijednosti kompanije.

Niže carine

Indija je Appleu trenutno privlačnija zbog nižih carina, jer indijski izvoz u SAD podliježe recipročnim carinama od 26 posto, koje su trenutno zamrznute, dok dvije zemlje nastoje zaključiti bilateralni trgovinski sporazum.

Autor: Marko Rabuza, Forbes Slovenija