Zašto su žene budućnost inovacija

Tech Forbes 27. sij 2025. 12:59
featured image

27. sij 2025. 12:59

Žene su imale ključnu ulogu u oblikovanju tehnološke industrije. Od pionirskog rada Ade Lovelace na prvom računalnom programu do razvoja COBOL-a (Common Business-Oriented Language) i pojma “debugging” Grace Hopper.

Pionirke poput Katherine Johnson, Dorothy Vaughan i Mary Jackson omogućile su istraživanje svemira. Hedy Lamarr sudjelovala je u izumu tehnologije frekvencijskog skakanja, čime je postavila temelje za Wi-Fi, Bluetooth i GPS.

Radia Perlman, često nazivana “majkom Interneta”, stvorila je algoritam koji pokreće suvremeni web.

Te žene nisu samo pridonijele tehnologiji – one su je oblikovale. Njihove ostavštine podsjećaju nas na ogroman potencijal koji nastaje kada žene predvode inovacije.

I dalje oblikuju tehnologiju

Danas žene nastavljaju oblikovati tehnologiju.

Liderice poput Fei-Fei Li, poznate kao “kuma AI-a”, koja je jedna od direktorica Stanfordovog Human-Centered AI Instituta, omogućuju da AI sustavi budu etički, uključivi i pravedni.

Doktorica Joy Buolamwini, osnivačica Algorithmic Justice League, otkrila je ključne nedostatke u softveru za prepoznavanje lica koji nerazmjerno pogrešno identificira žene i osobe različite boje kože.

Doktorica Lisa Su, izvršna direktorica Advanced Micro Devices (AMD), transformirala je ovu tvrtku za poluvodiče u globalnog lidera u području visokih performansi u računalnoj i gaming industriji.

Gwynne Shotwell, predsjednica i operativna direktorica SpaceX-a, predvodi komercijalna istraživanja svemira i inovacije poput Starlinka, koji omogućuje pristup internetu u udaljenim regijama.

Međutim…

Unatoč svemu tome, žene i dalje čine samo 25 posto radne snage u tehnologiji. Njihovo sudjelovanje na vodećim pozicijama još je niže – samo 11 posto.

Inženjerski timovi su još manje raznoliki, sa ženama koje zauzimaju samo 14 posto inženjerskih pozicija.

Odsutnost raznolikih perspektiva u inovacijama dovela je do značajnih propusta.

Donedavno su se zračni jastuci i sigurnosni pojasevi testirali isključivo na lutkama za sudare dizajniranim prema prosječnom muškom tijelu. Kao rezultat, žene imaju 73 posto veću vjerojatnost za ozbiljne ozljede u prometnim nesrećama.

Također, modeli za kardiopulmonalnu reanimaciju (KPR) tradicionalno su dizajnirani ne uzimajući u obzir žensku anatomiju. Nedavne studije pokazale su da to doprinosi nepravilnostima u primjeni postupaka reanimacije kod žena u hitnim slučajevima.

Zastupljenost je važna u svakom aspektu tehnologije, ne samo u programiranju, već i u dvoranama za sastanke gdje se donose odluke o financiranju. U laboratorijima gdje se razvijaju algoritmi. U učionicama gdje se obučavaju budući inovatori.

Zbog toga se naše inicijative, poput Algoritma za jednakost (The Algorithm for Equality), fokusiraju na prikazivanje i profiliranje žena u tehnologiji.

Isticanjem njihovih priča, stvaramo plan za sustavne promjene, osiguravajući da doprinosi žena budu vidljivi i slavljeni.

Raznolikost

Istraživanja dosljedno pokazuju da raznoliki timovi postižu bolje rezultate.

Jedno istraživanje pokazalo je da raznoliki timovi donose bolje odluke u 87 posto slučajeva. McKinseyjevo istraživanje pokazuje da kompanije koje se nalaze u gornjem kvartilu po rodnoj raznolikosti u izvršnim timovima imaju 21 posto veću vjerojatnost da budu profitabilne.

Postizanje rodne ravnoteže do 2025. godine moglo bi otvoriti rast globalnog BDP-a od 28 bilijuna dolara.

Tehnološka industrija nalazi se na raskrižju. Može nastaviti funkcionirati kao dosad, ostavljajući polovinu populacije nedovoljno zastupljenom. Ili može iskoristiti priliku i ostvariti puni potencijal žena.

Žene već predvode na područjima umjetne inteligencije, tehnologija za zaštitu okoliša i kvantnog računalstva.

One oblikuju obrazovanje, pokreću etičke inovacije i transformiraju izgled liderstva u tehnologiji. Kada ulažete u žene, ne ulažete samo u napredak – već ostvarujete pravi pogodak.