Bitcoin na rekordnoj razini – skoro 111.000 dolara

Nekoliko mjeseci nakon Trumpove inauguracije, Bitcoin ponovno obara rekorde. Uzrok se krije u usvajanju GENIUS zakona kojem su se oštro protivili demokrati. Oni su zabrinuti zbog mogućeg podmićivanja, korupcije i sukoba interesa.
Bitcoin je jučer dostegnuo najvišu vrijednost u povijesti. Nadmašio je rekord postavljen ubrzo nakon inauguracije predsjednika Donalda Trumpa, nakon što je Senat ranije ovog tjedna usvojio dodatne regulative za neke kriptovalute. To je izazvalo širi rast na kripto tržištu i pojačan optimizam u vezi s regulacijom.
Cijena bitcoina porasla je za više od četiri posto, na oko 109.700 dolara u srijedu popodne,. Time je nadmašen prethodni rekord od 109.228 dolara zabilježen 20. siječnja.
Druge kriptovalute također su zabilležile rast u posljednja 24 sata. To uključujuće Ethereum (rast od 3,2%), Ripple (2,4%), Solanu (3,3%) i meme token Dogecoin (2,7%).
Zakon koji je pogurao cijenu
Bitcoin, koji je početkom svibnja vrijedio nešto manje od 96.500 dolara, zajedno s drugim kriptovalutama bilježi rast posljednjih tjedana uoči odluke Senata koji je u ponedeljak usvojio zakon GENIUS. I pored toga što su svi demokrati dva tjedna ranije glasali protiv tog zakona.
Zakon GENIUS usvojen je rezultatom 66 prema 32, uz protivljenje 16 demokrata i dva republikanca. Uvodi prvi regulatorni okvir za stablecoine – kriptovalute koje su vezane za valute poput američkog dolara. Uključujući nove zaštitne mehanizme za potrošače i ograničenja za kompanije koje izdaju stablecoin.
Ukupna tržišna vrijednost globalnog kriptotržišta porasla je oko 111 milijardi dolara u posljednja 24 sata. Odnosno sa 3,43 milijarde na 3,54 milijarde dolara, prema podacima sitea CoinGecko.
Zakon GENIUS, koji je u veljači predstavio senator Bill Hagerty, republikanac iz Tennessija, uvodi nova ograničenja za izdavače stableoina. Neke od odredbi novog propisa nalažu da kompanije koje izdaju stablecoine moraju imati rezervu imovine kao podršku kriptovaluti. To je odredba za koju su neki zakonodavci naveli da bi zaštitila potrošače i spriječila kolaps stablecoina u slučaju veće rasprodaje na tržištu. Zakon također nalaže da izdavači stablecoina daju prioritet vlasnicima tokena prilikom isplate ili naknade u slučaju bankrota kompanije.
Zaštita od pranja novca
Najnovija verzija zakona zahtijeva da izdavači poštuju propise protiv pranja novca i mjere protiv financiranja terorizma, nakon što su demokrati izrazile zabrinutost zbog Trumpovih veza s kripto industrijom. U ožujku je kripto firma World Liberty Financial (WLF), koju podržava Trump, pokrenula stablecoin USD1, koji je vlada Abu Dabija navodno zatim iskoristila za investiciju od dvije milijarde dolara u kripto burzu Binance.
Ranije ovog mjeseca, zastupnik Gerald Connolly iz Virginije i drugi demokrati iz Predstavničkog doma zatražili su od Ministarstva financija da objavi dokumente u okviru šire istrage o WLF-u i Trumpovim meme tokenima. Uz optužbe za moguće podmićivanje, korupciju i sukob interesa.
Demokrati su također naveli da bi „loši akteri“ mogli kupiti Trumpov $TRUMP meme token i „steći naklonost Trumpa“ bez javnog otkrivanja, nakon što je Komisija za vrijednosne papire (SEC) u veljači izuzela te tokene od većine regulativa.
Senatorica Elizabeth Warren, demokratkinja iz Massachusettsa, izjavila je za CNN da bi prvobitni tekst zakona GENIUS „dodatno pojačao Trumpovu korupciju“. S druge strane, Hagerty je naveo da će zakon „učvrstiti američko liderstvo u području digitalne imovine i zaštititi američki dolar u sljedećim stoljećima“.
Ty Roush, novinar Forbesa