Kako je unuk NBA zvijezde prodao kafić i prikupio 186 milijuna dolara kako bi “uzdrmao” svijet rizičnog kapitala

Zeal Capital Partners prikupio je 82 milijuna dolara za svoj treći investicijski fond i planira uložiti u 25 tehnoloških kompanija u ranoj fazi koji razvijaju AI softver za obrazovanje, financije i zdravstvo.
Neki trenuci zaista traju zauvijek. Za investitora Nasira Qadreeja, taj trenutak dogodio se 2011. godine s pogledom na Midtown Manhattan iz visokog ureda Vernona Jordana – poslovnog čovjeka, korporativnog posrednika i političkog savjetnika. U toj prostoriji, Jordan, bivši izvršni direktor National Urban Leaguea, sjedio je u sivom odijelu, okružen desecima fotografija s bliskim prijateljima, uključujući bivšeg američkog predsjednika Billa Clintona i legendarnog zabavljača Sammyja Davisa Jr.
Sjedeći preko puta Jordana i jedući zdjelu toplog griza, Qadree ga je upitao zašto nije bio na prvoj crti pokreta za građanska prava tijekom 1960-ih. Jordanov odgovor urezao mu se u pamćenje: “Ako zaista želiš biti na poziciji moći i utjecaja – soba za sastanke je pravi put”, prisjeća se Qadree, danas 40-godišnjak.
“To je snažno odjeknulo u meni”, kaže. Soba za sastanke, objašnjava, “stvara prilike za izgradnju puteva za sljedeću generaciju i za narušavanje postojećih sustava.”
Godinama nakon Jordanove smrti u ožujku 2021., Qadree i dalje primjenjuje taj savjet – sada s ciljem da uzdrma svijet rizičnog kapitala. U lipnju je njegova firma, Zeal Capital Partners, zatvorila treći investicijski fond u iznosu od 82 milijuna dolara. Tim novcem Zeal planira investirati u 25 startupova u ranoj fazi koji razvijaju AI softver za obrazovanje, financije i zdravstvo – uz ulaganje do 2,3 milijuna dolara po kompaniji i obavezan upravljački položaj u odboru svake.
“Ogroman je protok potencijalnih ulaganja u tim sektorima”, kaže Qadree za Forbes.
Upravlja s tri fonda
Od osnutka 2020. godine, Zeal, sa sjedištem u Washingtonu, prikupio je ukupno 186 milijuna dolara, uz ulagače kao što su Citi’s Impact Fund, M&T Bank, MassMutual i donatorski fondovi povijesno crnačkih koledža poput Spelman Collegea i Hampton Universityja. Zeal sada upravlja s tri fonda: Fond I, Fond II i Barclays Black Formation Investments.
Zeal je investirao u nekoliko obećavajućih startupova, uključujući Esusu, fintech tvrtku koju je suosnovao Wemimo Abbey, član Forbesove liste BLK 50 (lista 50 najbogatijih, najmoćnijih i najutjecajnijih Afroamerikanaca). Esusu pomaže najmoprimcima da izgrade kreditnu povijest prijavljivanjem plaćanja najma kreditnim agencijama. Godine 2022. ta je tvrtka postigla vrijednost od milijardu dolara.
Zeal je također investitor u Humanly, startup koji razvija AI softver za zapošljavanje i ima tržišnu vrijednost od 66 milijuna dolara, prema podacima PitchBooka.
Raznolikost donosi iznaprosječne povrate
“Ne nazivamo se fondom s utjecajem”, kaže Qadree. No ističe kako Zeal koristi raznolikost upravljačkih timova kao jedan od ključnih kriterija prilikom ulaganja. “Raznolikost će uvijek biti dio našeg DNK-a. Podaci su jasni – to donosi iznadprosječne povrate.”
Prema Fairview Capital Partnersu, u SAD-u postoji više od 1000 fondova rizičnog kapitala ili privatnog vlasništva u vlasništvu žena ili manjina, od čega je 168 u vlasništvu crnaca. U 2024., crnački fondovi prikupili su u prosjeku 70 milijuna dolara, što je pad u odnosu na 75 milijuna dolara u 2023.
Iako je Zeal uspješno zatvorio treći fond, Qadree priznaje da postoje značajne prepreke u prikupljanju kapitala – uključujući visoke kamatne stope, usporavanje tržišta IPO-a i globalne trgovinske napetosti. Tu je i politički kontekst. Nakon što je predsjednik Trump ponovno preuzeo dužnost u siječnju, razmontirao je inicijative za različitost, jednakost i inkluziju (DEI), zbog čega su neke tvrtke odustale od svojih DEI planova i smanjile ulaganja u fondove s društvenim utjecajem.
“Više nema poklona”, kaže Calvin Butts, suupravljački partner fonda East Chop Capital i investitor u Zeal. “Moraš imati sjajnu ideju i sjajne odnose. Dobra ideja više nije dovoljna da uđeš na popis želja nekog investitora.”
“Uvijek ću biti crnački investitor”, kaže Qadree. “Ono što je ključno, s više od 50 kompanija na našoj platformi, jest pokazati napredak tih kompanija i njihov stvarni utjecaj dok se uspinju do tržišnog vodstva.”
Odrastao okružen uzorima
Odgojen u jugozapadnoj Atlanti, Qadree je odrastao okružen uzorima. Unuk je bivšeg NBA igrača Jackieja Moorea, koji je od 1954. do 1957. igrao za Philadelphia Warriorse. Qadree prepričava kako je mladi Moore trenirao još mlađeg Wilta Chamberlaina dok je ovaj bio srednjoškolac u Philadelphiji, a koji će kasnije postati jedan od najvećih NBA igrača svih vremena.
“Kad govorimo o motivaciji i o tome gdje je sve počelo”, kaže Qadree, “dugujem to svom djedu.”
Majka mu je radila kao administrativna pomoćnica, a otac Tony bio je građevinski poduzetnik. Upravo njemu Qadree pripisuje svoj interes za poslovanje. Kao dječak često je išao s ocem na blagdanske domjenke i radio kao garderober, što mu je omogućilo kratke susrete s utjecajnim osobama, uključujući bivšu gradonačelnicu Atlante Shirley Franklin, pokojnog kongresmena Johna Lewisa i naravno, Micheala Jordana.
“To je bio tko-je-tko poslovnog i političkog svijeta”, prisjeća se. Do 2008. godine, nakon što je diplomirao marketing na Hamptonu, Qadree je započeo karijeru kao analitičar u Goldman Sachsu. Dvije godine kasnije prešao je u State Street Corporation.
Tijekom karijere otvorio je i kafić u New Yorku pod nazivom The Bees Knees Baking Company. S dvojicom prijatelja uložio je oko 150.000 dolara. “Profitna marža bila je osjetljiva”, kaže, “ali bilo je zabavno.” Upravo je za vrijeme vikend smjena u kafiću otkrio strast prema rizičnom kapitalu – zahvaljujući “uljudnoj znatiželji”. Dok je čistio stolove, prisluškivao je razgovore poduzetnika i investitora, počeo postavljati pitanja o njihovim projektima i saznao kako funkcionira prikupljanje sredstava.
“Mnogi su radili na projektima koji su mi bili jako važni”, kaže Qadree, misleći na ideje iz obrazovanja i financijske tehnologije koje je čuo.
Demokratizirati pristup kapitalu
Godine 2015. prodao je svoj udio u kafiću, preselio se u grad Washington i zaposlio u Village Capitalu kao voditelj za obrazovnu tehnologiju. Taj posao ga je doveo do upravljanja AT&T-ovim fondom Aspire. Godine 2020. pokrenuo je Zeal i zatvorio prvi fond s investitorima poput Bank of America i PayPala.
“Zeal želi biti pravi katalizator ekonomske ravnopravnosti”, rekao je Qadree u srpnju 2021. nakon što je prikupio 62,1 milijun dolara.
Danas, s novim kapitalom i svjestan izazova koje donosi tržište rizičnog kapitala, Qadree se kladi na svoje iskustvo s Wall Streeta i iz poduzetništva kako bi prepoznao AI jednoroge i osnivače koje drugi investitori ignoriraju.
“Zaista želimo demokratizirati pristup kapitalu i poticati inovacije koje pogone ekonomsku mobilnost”, kaže Qadree. “Također, postoji prilika da se naruše postojeći sustavi kako bi više ljudi dobilo poštenu šansu.”
Jabari Young, novinar Forbesa