Završena priča geotermalnog polja Slatina 3, Britanci odlaze

Britanska kompanija Cindrigo morala je odustati od projekta geotermalne bušotine Slatina 3, jer je pokrenut stečaj u tvrtci EES Dravacel, koja posjeduje koncesiju za istraživanje, rekao je za Hinu stečajni upravitelj Verko Kutleša.
Da je riječ o velikom ulaganju govori činjenica o do sada uloženih četiri milijuna eura, a Kutlešu čudi što investitori nisu imali do kraja razrađen poslovni plan, pa su se u jednom trenutku našli u bezizlaznoj situaciji.
Objašnjava da se stečaj pokreće kad poslodavac ne isplati za redom zaposlenima tri plaće te da su stečaj pokrenuli radnici zbog neisplate plaća.
“Pomalo je suluda priča da su investitori nakon toliko uloženog novca ostali bez sredstava ili da ih nije sa strane podržavao neki pomoćni investitor”, smatra stečajni upravitelj.
Dodaje da su investitori više puta od Agencije za ugljikovodike tražili produženje koncesije, ali problem je bio nedostatak novca kojim bi Crosccu platili daljnja istraživanja koja bi pokazala brzinu protočnosti bušotine za daljnju eksploataciju.
Kako nisu mogli zaključiti posao s Croscom, što je zahtijevalo Ministarstvo gospodarstva, otkazana im je koncesija. Doduše, doznaje se, jednom im je dozvola za istraživanje produžena, ali je drugi zahtjev prošle godine uskraćen.
“Trebalo je pokazati više fleksibilnosti”
Sugovornik smatra da je ministarstvo trebalo pokazati više fleksibilnosti s obzirom na veličinu investicije i koristi koje donosi kroz proizvodnju električne energije i moguće zagrijavanje staklenika za proizvodnju povrća.
Stečajni upravitelj tvrdi da bi se brzo našao novi investitor, a to potkrepljuje razgovorom s francuskim i islandskim interesentima koji su spremni odmah preuzeti posao na bušotini Slatina 3.
Problem vidi i u aneksu ugovora prema kojem je britanski investitor dužan istražno polje dovesti u stanje kakvim ga je zatekao prije istražnih radova. To bi značilo da bi se rušilo sve što bi idući investitor morao nanovo sagraditi.
“Britanci su pripremili teren, izbetonirali mjesto na kojem će Crosco ili neka druga kompanija bušiti za novog investitora. Sada sve to treba izravnati da bi se ponovno betoniralo što je uludo bacanje novca“, ističe Kutleša. Neshvatljivo mu je da država nije još malo produžila koncesiju jer bi se investitor sigurno snašao za novac s obzirom na to da se radi o lukrativnom poslu.
Kutleša koji se godinama bavi poslom stečajnog upravitelja smatra da u državnoj upravi vlada totalni nered te da postupci nisu standardizirani.
Za razliku od spomenute “viseće” investicije u Virovitičko-podravskoj županiji, u Međimurskoj se prema riječima župana Matije Posavca tamošnja istraživanja odvijaju nesmetanim tempom. Izjavio je da imaju aktivnih pet geotermalnih bušotina, dvije u gornjem i tri u donjem Međimurju.
“Jedna od njih je otišla najdalje pa su se iskoristili europski fondovi za izgradnju elektrane koja će geotermalnu vodu pretvarati u električnu energiju”, rekao je Posavec za Hinu.
Država je raspisala je natječaj pa su koncesiju na istraživanja dobile tri kompanije. Trenutno provode istraživanja na osnovu kojih će rezultati pokazati u što će s moći investirati, kaže Posavec.