EU snižava gornju granicu cijene ruske nafte u okviru novog paketa sankcija

Europska unija postigla je dogovor o novom paketu sankcija protiv Rusije, koji uključuje nižu gornju granicu cijena za barel sirove nafte za Moskvu.
U roku od godinu dana od ruske invazije na Ukrajinu 2022., G7 i EU ograničili su cijenu po kojoj zemlje koje nisu članice G7 mogu nastaviti kupovati rusku sirovu naftu i naftne derivate dok koriste brodarske i logističke usluge tvrtki G7.
Mjere su imale za cilj ograničiti ruske prihode od nafte, a istovremeno zadržati zalihe na tržištu kako bi se izbjegla velika nestašica.
Ograničenje cijena dogovoreno u prosincu 2022. zabranilo je pristup transportnim, osiguravateljskim i reosigurateljskim uslugama G7 ako su kupci izvan G7 platili više od 60 dolara po barelu sirove nafte. Nekada glavna nafta za europske rafinerije, ruska sirova nafta sada se prvenstveno isporučuje kupcima u Kini i Indiji.
Prema izvješću Međunarodne agencije za energiju za srpanj, ruska proizvodnja sirove nafte u prosjeku je u lipnju iznosila 9,19 milijuna barela dnevno. Mjere ograničenja cijena također su preusmjerile transport dijela ruskih količina na takozvanu flotu tankera u sjeni i fiktivnih tvrtki.
Novo ograničenje cijena u skladu s dinamikom tržišta
Kreatori politika EU u petak su signalizirali da će se sniziti prag cijene ruske nafte kao dio dogovorenog paketa sankcija.
“Pozdravljam dogovor o našem 18. paketu sankcija protiv Rusije. Ciljamo njegov bankarski, energetski i vojno-industrijski sektor, uključujući i novo dinamično ograničenje cijena nafte“, napisala je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen na društvenim mrežama.
Šefica EU-a za diplomaciju Kaja Kallas složila se da je niža gornja granica cijene nafte dio nedavno dogovorenih mjera, također napominjući da je blok prvi put sankcionirao najveću rafineriju ruskog proizvođača nafte Rosnjeft u Indiji.
Niti jedan dužnosnik nije izričito imenovao razinu novog ograničenja cijena.
Novo ograničenje cijena ruske sirove nafte ostat će fleksibilno u skladu s dinamikom tržišta i bit će postavljeno na nešto više od 47 dolara po barelu prema trenutnim tržišnim cijenama, kako su istaknula četiri europska dužnosnika koji su razgovarali s CNBC-om pod uvjetom anonimnosti zbog osjetljivosti teme.