Greenpeace u SAD-u pred bankrotom, optuženi da su uzrokovali štetu od 300 milijuna dolara

Sud u Sjevernoj Dakoti proglasio je Greenpeace odgovornim za klevetu i druge optužbe povezane s prosvjedima protiv naftovoda Dakota Access.
Teksaškoj energetskoj tvrtki Energy Transferu dodijeljene je 300 milijuna dolara odštete. Sud u Sjevernoj Dakoti proglasio je Greenpeace odgovornim za klevetu i druge optužbe povezane s prosvjedima protiv naftovoda. Organizacija za zaštitu okoliša opisala je presudu kao potencijalnu financijsku propast.
Tvrtka je optužila Greenpeace za klevetu, neovlašteni ulazak na posjed, prekršaje protiv javnog reda i mira, zavjeru i druge prijestupe, potvrdio je Forbesu pravni savjetnik Greenpeacea.
Greenpeace, sa sjedištem u Amsterdamu, upozorio je da bi presuda od 300 milijuna dolara mogla dovesti do njegove financijske propasti i prisiliti organizaciju da prestane s radom u SAD-u, budući da iznos predstavlja deset puta veći godišnji proračun.
Odvjetnik Energy Transfera Trey Cox, koji je tvrdio da je Greenpeace odgovoran za oko 340 milijuna dolara odštete, zatražio je dodatnu kaznenu odštetu, piše New York Times.
Energy Transfer, koji upravlja naftovodom Dakota Access, optužio je Greenpeace za organiziranje ilegalnog i nasilnog plana s ciljem nanošenja financijske štete poduzeću, kao i pokušaj ometanja izgradnje naftovoda uz širenje klevetničkih tvrdnji protiv tvrtke kroz niz prosvjeda.
Cox je navodno tvrdio da je Greenpeace platio prosvjednicima da dođu na mjesto naftovoda, organizirao obuku za prosvjednike i iznio lažne tvrdnje o naftovodu kako bi zaustavio njegovu izgradnju. Kao dokaz naveo je snimke s treninga prosvjednika koje je navodno financirao Greenpeace. Također je pokazao pisma koja je organizacija poslala najmanje 17 banaka koje su financirale naftovod.
Greenpeace odbacuje optužbe
Greenpeace tvrdi da je njegova uloga u prosvjedima bila minimalna ili nikakva. Ističu da se njihovo djelovanje uglavnom svodilo na pismo bankama u kojem su izrazili protivljenje naftovodu. Također su tvrdili da ih štiti Prvi amandman na Ustav SAD-a, izvještava New York Times.
Deepa Padmanabha, viša pravna savjetnica za Greenpeace USA, rekla je za Forbes da je Energy Transfer iskrivio istinu o ulozi organizacije u prosvjedima.
Cox je za Forbes rekao da presuda služi kao snažna potvrda Prvog amandmana. Dodao je da je mirni prosvjed neotuđivo američko pravo.
Što je Dakota Access Pipeline?
Dakota Access Pipeline dugačak je 1900 kilometara i njime se od lipnja 2017. transportira nafta iz Sjeverne Dakote u Illinois. Njegovoj izgradnji protivilo se pleme Standing Rock Sioux, čiji se rezervat nalazi u blizini trase plinovoda. Tvrde da projekt ugrožava okoliš i izvor pitke vode u jezeru Oahe, ispod kojeg prolazi cjevovod. Pleme je 2016. pokušalo na sudu blokirati gradnju, ali bezuspješno. To je potaknulo stotine prosvjednika da prosvjeduju protiv plinovoda tijekom 2016. i 2017. godine.
Energy Transfer i Greenpeace su u dugogodišnjem sukobu. Tvrtka je optužila ekološku organizaciju i druge aktivističke skupine za širenje lažnih informacija o projektu. Uključujući tvrdnje da plinovod prolazi kroz zaštićene rezervate. Greenpeace je, s druge strane, tvrdio da je njegova uloga u prosvjedima bila ograničena, dok su prosvjede predvodile domorodačke skupine.
Tvrtka je tužila Greenpeace više puta u proteklom desetljeću. Uključujući tužbu iz 2017. kojom se organizacija optužuje za kršenje Zakona o suzbijanju organiziranog kriminala (RICO). Savezni sud u Sjevernoj Dakoti odbacio je te optužbe i rekao da nema dokaza koji bi poduprli tvrdnje Energy Transfera.
Ty Roush, novinar Forbesa