Provedba ESG rejtinga: Brojni izazovi za hrvatske tvrtke

ESG rejting postaje sve važniji aspekt u globalnom poslovnom svijetu.
Europska Komisija je 13. lipnja 2023. izdala neobvezujuće preporuke o tome kako nefinancijske i financijske tvrtke mogu dobrovoljno koristiti alate EU-a za održivo financiranje za traženje ili pružanje prijelaznog financiranja. Skupina alata EU-a za održivo financiranje ne podržava samo tvrtke s najvećim rezultatima održivosti, već i tvrtke s različitim polazištima koja imaju jasne ciljeve održivosti.
Cilj je osigurati da okvir EU-a za održivo financiranje nastavi podržavati poduzeća i financijski sektor, istovremeno potičući privatno financiranje tranzicijskih projekata i tehnologija. Komisija je predložila nova pravila za pružatelje ocjena okoliša, društva i upravljanja (ESG), što će povećati transparentnost na tržištu održivih ulaganja.
Paket ima za cilj osigurati da okvir održivog financiranja funkcionira za tvrtke koje žele ulagati u svoj prijelaz na održivost. Također ima za cilj olakšati korištenje okvira održivog financiranja, čime se nastavlja učinkovito pridonositi ciljevima Europskog zelenog plana.
ESG rejting, koji obuhvaća ocjenjivanje poduzeća na temelju ekoloških, socijalnih i upravljačkih faktora, postaje sve važniji aspekt u globalnom poslovnom svijetu. Proces izrade ESG rejtinga velikih agencija uključuje prikupljanje podataka iz javnih objava o održivosti, javno dostupnih informacija te dediciranih baza podataka.
Kako stoje hrvatske tvrtke?
Suočavanje s izazovima ESG rejtinga na hrvatskom tržištu nije jednostavan zadatak. ESG princip održivosti poslovanja od kompanija zahtjeva veću odgovornost i transparentnost poslovanja s ciljem prelaska na zelenu i održivu ekonomiju.
Hrvatska gospodarska komora objavila je rezulate ESG rejtinga koje su prikupljeni od brojnih tvrtki u periodu od 10. lipnja do 5. rujna prošle godine. Ovo su rezultati.

Kada je riječ o okolišnom upravljanju, 28 posto poduzetnika računa emisije stakleničkih plinova i objavljuje podatke o emisijama. 62 posto ulaže u infrastrukturu i tehnologiju s ciljem zamjene korištenja fosilnih goriva s obnovljivim izvorima energije, od čega najviše SME. 11 posto analiziralo je usklađenost djelatnosti s tehničkim kriterijima usklađenosti prema EU taksonomiji.
Što se tiče društvenog upravljanja, 45 posto poduzeća ima barem jednu ženu u upravi, dok 77 posto ima barem jednu ženu na upravljačkim pozicijama jednu razinu ispod uprave. 64 posto očeva je u protekloj godini koristilo pravo na očinski dopust.
Vezano uz korporativno upravljanje, 23 posto poduzeća ima ESG strategiju i Akcijski plan. 50 posto poduzeća prilikom odabira dobavljača provjerava i evaluira društvenu i okolišnu učinkovitost dobavljača.
Poduzeća orijentirana na EU tržište imaju viši rejting
Poduzeća koja su orijentirana na EU tržište imaju viši ESG rating u odnosu na poduzeća koja su orijentirana na tržište RH i zemalja izvan EU. U 10 najboljih poduzeća, nalazi se njih 6 iz prerađivačke industrije, što nije čudno s obzirom na stroge regulatorne i tržišne zahtjeve u području okolišnog upravljanja u ovoj industriji.
Poduzeća s većom fluktuacijom zaposlenika imaju lošiji rating, posebno za poduzeća u sektorima gdje postoji izražen nedostatak radne snage. Pred nama je još veliki put u ostvarenju ravnopravnosti iz perspektive broja žena na upravljačkim pozicijama jednu razinu ispod uprave, gdje skoro polovica tvrtki nije ostvarila ravnopravnost.
Rezultati pokazuju da poduzeća koja posjeduju certificirane sustave upravljanja imaju veći ESG rating, što pokazuje kako posjedovanje certifikata olakšava i osigurava usklađenost sa ESRS standardima.
Manje od 15 posto poduzeća ima procjenu klimatskih rizika i utjecaja klimatskih promjena na poslovanje poduzeća. Nešto više od 10 posto poduzeća utvrdilo je usklađenost djelatnosti koje obavljaju s tehničkim kriterijima usklađenosti prema EU taksonomiji – prostor za napredak.
Dio poduzeća ostvario je maksimalan broj bodova u područjima društvenog i korporativnog upravljanja, a u području okolišnog upravljanja nijedno od poduzeća nije ostvarilo maksimalan broj bodova.
U odnosu na rezultate u godini ranije, primjećuju se bolji rezultati u području korporativnog upravljanja što ukazuje na porast svijesti o važnosti upravljanja za prilagodbu novim zahtjevima tržišta i regulative.