Najmlađi poduzetnik u susjednoj državi ima svega dvije godine

Aktualno Forbes Srbija 24. ožu 2025. 11:41
featured image

24. ožu 2025. 11:41

Trenutačno vjerojatno najmlađi vlasnik tvrtke, odnosno suvlasnik, dvogodišnji je dječak iz Ćuprije u Srbiji.

Točno 171 tvrtka u Srbiji ima barem jedno dijete u svojoj vlasničkoj strukturi. Podaci s kraja prošle godine pokazuju da je to tek oko 0,001 posto svih tvrtki u Srbiji. Broj maloljetnih suvlasnika je nešto veći. S obzirom da u nekim tvrtkama vlasništvo dijele s braćom i sestrama, njih je oko 250.

Mladi poduzetnici u većini slučajeva su u tvrtku ušli putem nasljeđa. Češće su vlasnici samo dijela tvrtke, dok se samo desetak njih može pohvaliti stopostotnim vlasništvom. I kad su sami i kad dijele imovinu, ti mladi vlasnici nemaju pravo upravljati poslom.

Ovakva situacija je moguća jer Zakon o gospodarskim društvima izričito ne propisuje položaj maloljetnika u gospodarskim društvima. Mogu se naslijediti ili pokloniti, kao i svaka druga imovina. Zakon je stroži za poduzetnike, pa oni mogu imati samo taj naziv – poslovno sposoban. Stječe se, uz rijetke iznimke, s navršenih 18 godina.

Najmlađi u poslu

Trenutačno vjerojatno najmlađi vlasnik tvrtke, odnosno suvlasnik, dvogodišnji je dječak iz Ćuprije. On, njegov petogodišnji brat i mama posjeduju po trećinu tvrtke.

Sljedeći najmlađi vlasnik je trogodišnjak koji u Beogradu ima tvrtku za prodaju autodijelova. Vlasnik je 100 posto tvrtke. Vlasnik je postao sa samo godinu i pol dana. O tvrtki se brine i vodi punoljetna rodbina.

Drže svih 100 posto

Među oko 250 manjih vlasnika i suvlasnika tvrtki Forbes Srbija je uspio pronaći njih devet koji posjeduju svih 100 posto dionica. Uz trogodišnjaka čija se tvrtka bavi prodajom autodijelova, radi ih još osam. Jedan od njih je dvanaestogodišnji dječak iz Čačka. Naslijedio je, nažalost, rano preminulog vlasnika.

Petogodišnjak je vlasnik ozbiljnog obrta s prihodom od gotovo 20 milijuna eura. Moglo bi se reći da je dugo u poslu jer je tvrtku iz okolice Novog Sada dobio s 3,5 godine. I u ovom slučaju zakonski zastupnik je stariji rođak.

Jednog maloljetnog vlasnika ima i tvrtka s područja Beograda, dok je drugi trogodišnjak sam sebi gazda u beogradskoj tvrtki registriranoj za savjetodavne usluge.

Prijevozom tereta bavi se tvrtka koju vodi šesnaestogodišnjak iz Beograda, koji je jedini vlasnik.

Vlasnik sin bivšeg ministra

Među malobrojnim tvrtkama čiji su vlasnici ili suvlasnici maloljetnici, neke tvrtke pripadaju djeci bivših ili sadašnjih dužnosnika. Tako je jedan od njih u vlasništvu djeteta bivšeg ministra.

U dvije tvrtke u vlasništvu aktualnog dužnosnika vladajuće stranke vlasnici su djeca. Imanje su stekli nasljedstvom od bake.

Jedno dijete posjeduje više tvrtki

I među najmlađim vlasnicima srpskih tvrtki ima onih koji su prisutni u više tvrtki. Baš kao što su bili i njihovi prethodnici. Tako je na području južnog Banata petogodišnji dječak stekao udjele, doduše manjinske, u tri poduzeća.

Dvanaestogodišnjak posjeduje i manjinske udjele u dvije tvrtke. Suvlasništvo dijeli s još dva starija nasljednika. U Beogradu, osmogodišnji dječak s majkom dijeli polovicu posla.

Dva brata, šestogodišnjak i desetogodišnjak, vlasnici su po 50 posto jedne novosadske tvrtke, a 25 posto druge. Dvanaestogodišnji Nišlija nije sam svoj gazda, ali ima manjinski udio u čak tri tvrtke.

Tri IT tvrtke u suvlasništvu su dva brata i sestre – od devet, šest i tri godine. Možda sada još malo programiraju, ali zasad to vjerojatno netko radi umjesto njih.

Druga dva brata, 14 i 17 godina, svaki od njih ima po 25 posto udjela u dvije tvrtke koje se bave trgovinom poljoprivrednim proizvodima.

Među vlasnicima ima i blizanaca. Šestogodišnji blizanci posjeduju po 16 posto poduzeća u Sremu. Desetogodišnji brat i sestra blizanci posjeduju svaki po 17 posto obiteljskog posla.

Uspješni i neuspješni

Vjerojatno najmlađi vlasnik ili suvlasnik u cijeloj priči je sedamnaestogodišnjak koji ima udio u poznatoj tekstilnoj grupaciji. Vlasnik je samo 0,01 posto tvrtke.

Ono što je vidljivo je da u nekim tvrtkama u vlasništvu maloljetnika njihovi predstavnici dobro rade posao. Tako je 2023. godine jedna takva tvrtka imala gotovo 34 milijuna eura poslovnih prihoda i više od dva milijuna neto dobiti.

No, postoje i tvrtke čiji novi vlasnici nisu uspjeli održati poslovanje na razini svojih prethodnika te se bore s gubicima i blokadama. Iza mnogih od tih tvrtki stajali su ljudi čije su životne pa i poslovne priče naglo i prerano stale.

Aleksandra Bulatović, novinarka Forbesa Srbije