Predstavljene zakonske izmjene vezane uz bankarske naknade i fondove

Članovima Savjeta Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga na sjednici su predstavljene promjene koje donosi Zakon o usporedivosti naznaka a, između ostalog, raspravljali su i o prijedlozima regulatornog i administrativnog rasterećenja koje donosi izmjena Zakona o alternativnim investicijskim fondovima.
Kako se navodi u priopćenju Hanfe, predstavnica Ministarstva financija predstavila je prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o usporedivosti naknada, prebacivanju računa za plaćanje i pristupu osnovnom računu, kojim se uvodi paket besplatnih usluga za potrošače.
Cilj je zakonskim prijedlogom osigurati potrošačima temeljnu razinu financijske usluge koja će im biti dostupna bez naknade, odnosno potrošačima će se omogućiti pristup njihovim redovnim primanjima bez dodatnih troškova.
Paket uključuje usluge poput otvaranja, vođenja i zatvaranja računa, internetskog i mobilnog bankarstva prema odabiru kreditne institucije, podizanja i polaganja gotovog novca, priljeva platnih transakcija u eurima, izdavanja debitne kartice i izvršenja platnih transakcija, a posebno su zaštićeni umirovljenici i osjetljive skupine, navodi se u priopćenju.
Predstavljeni su i prijedlozi izmjena Zakona o alternativnim investicijskim fondovima (ZAIF), kojima se želi dodatno osnažiti domaća fondovska industrija, osobito putem administrativnih i regulatornih rasterećenja UAIF-ova i depozitara. Cilj je izmjena povećati konkurentnost i privlačnost hrvatskog tržišta za upravitelje investicijskim fondovima, posebno u području AIF-ova poduzetničkog kapitala i AIF-ova rizičnog kapitala.
Savjetu je prezentirana i matrica klimatskih rizika, koju je Hanfa razvila kao alat za sustavno praćenje izloženosti sektora financijskih usluga klimatskim rizicima – fizičkim (npr. ekstremne vremenske nepogode) i tranzicijskim (npr. regulatorne promjene povezane s dekarbonizacijom). Ta matrica, ističu iz regulatorne agencije, omogućuje bolji uvid u ranjivosti sustava, identifikaciju prioritetnih područja nadzora te podupire donošenje politika usmjerenih na jačanje otpornosti financijskog sektora i integraciju održivosti u poslovne modele.
“Analiza pokazuje da su domaći institucionalni ulagatelji umjereno izloženi klimatskim rizicima, uz vidljiv trend smanjenja izloženosti. Fizički rizici osobito pogađaju društva za osiguranje i gospodarstvo u područjima s višim ocjenama rizika, dok tranzicijski rizici predstavljaju izraženiju prijetnju portfeljima investitora. Unatoč poboljšanjima u ESG ocjenama, smanjenje stvarnog ugljičnog otiska odvija se sporo, što potvrđuje potrebu za daljnjim ulaganjima u održivost i klimatsku prilagodbu”, navode iz Hanfe.
Članovi Savjeta informirani su i o pozitivnim kretanjima na domaćem tržištu kapitala u prvoj polovici 2025. godine, uključujući porast prometa dionicama na Zagrebačkoj burzi za gotovo 58 posto te rast tržišne kapitalizacije za više od 18 posto.
Predstavljen je i plan razvoja SLB platforme za posudbu vrijednosnih papira, koja bi trebala biti u potpunosti operativna početkom 2027. godine, uz potporu SKDD-a i Zagrebačke burze, navodi se, između ostalog u priopćenju iz Hanfe.