Trump ukinuo ključna istraživanja o “vječnim kemikalijama” koja kontaminiraju hranu i povezane su s teškim bolestima

Svijet Forbes Hrvatska 15. srp 2025. 09:00
featured image

15. srp 2025. 09:00

Znanstvenici su posljednjih godina počeli shvaćati da pesticidi i kanalizacijski mulj kontaminirani PFAS-om, koji se šire po oranicama kao gnojivo, onečišćuju tlo kemikalijama koje potom prelaze u usjeve i obližnje izvore vode.

Trumpova administracija ukinula je gotovo 15 milijuna dolara namijenjenih istraživanju onečišćenja američkog poljoprivrednog zemljišta PFAS kemikalijama, čime su okončane studije za koje zagovornici javnog zdravstva smatraju da su ključne za razumijevanje zabrinjavajućeg izvora raširene kontaminacije hrane.

Znanstvenici su posljednjih godina počeli shvaćati da pesticidi i kanalizacijski mulj kontaminirani PFAS-om, koji se šire po oranicama kao gnojivo, onečišćuju tlo tim kemikalijama koje potom prelaze u usjeve i obližnje izvore vode, piše The Guardian.

Upravo je mulj uzrok još uvijek nerazriješene krize u saveznoj državi Maine, gdje je na 84 farme pronađena značajna kontaminacija PFAS-om, a neke su farme bile prisiljene zatvoriti se. Zagovornici javnog zdravstva tvrde da su farme diljem zemlje gotovo sigurno kontaminirane na sličnim razinama, ali Maine je jedina država s robusnim programom testiranja. Utjecaj na zdravlje građana koji konzumiraju proizvode s tih farmi, u Maineu i drugdje, još uvijek nije jasan.

Prirodno se ne razgrađuju

“Moramo provoditi ovo istraživanje i poduzeti korake ne samo kako bismo osigurali sigurnost naše opskrbe hranom, već i kako bismo zaštitili naše farme i poljoprivrednike,“ rekao je Bill Pluecker, zastupnik u parlamentu savezne države Maine i organizator javnih politika u Udruzi organskih poljoprivrednika i vrtlara Mainea, koja se zalaže za strožu regulaciju mulja.

“Kao što smo vidjeli ovdje u Maineu, poljoprivrednici su najviše pogođeni PFAS-om jer rade s tlom, jedu hranu i piju vodu iz bunara.“

PFAS su skupina od oko 15.000 spojeva koji se nazivaju “vječnim kemikalijama” jer se prirodno ne razgrađuju, a nakupljaju se u ljudskom tijelu i okolišu. Ove kemikalije povezane su s nizom ozbiljnih zdravstvenih problema poput raka, bolesti jetre, bubrežnih problema, visokog kolesterola, urođenih mana i smanjenog imuniteta.

Zagađeni mulj pod oznakom “organski”

Mulj je mješavina ljudskog i industrijskog otpada, nusprodukt procesa pročišćavanja otpadnih voda. Njegovo zbrinjavanje je skupo, a EPA dopušta njegovo raspršivanje po oranicama kao “biosolidno” gnojivo jer je bogat hranjivim tvarima za biljke.

No zagovornici javnog zdravlja oštro kritiziraju tu praksu jer država godišnje troši milijarde dolara na pročišćavanje vode, samo da bi se otrovni nusprodukt vratio u prehrambeni lanac i ponovno zagađivao vodu.

Maine je postao prva savezna država koja je zabranila biosolide i osnovao je fond od 70 milijuna dolara za pomoć pogođenim poljoprivrednicima. Dosad je zatvoreno pet farmi, a neki poljoprivrednici tvrde da imaju zdravstvene probleme.

EPA pod administracijom Joea Bidena odupirala se pozivima da poduzme odlučnije mjere oko kontaminiranih farmi i da zabrani ovu praksu. Savezna tužba iz 2024. godine koja tvrdi da onečišćenje vode PFAS-om iz mulja krši Zakon o čistoj vodi (Clean Water Act) mogla bi u potpunosti zaustaviti tu praksu ili natjerati EPA-u da uvede propise.

Pod tim pritiskom, agencija je pokrenula program vrijedan 15 milijuna dolara koji je financirao 10 studija koje su vodila sveučilišta diljem zemlje. Istraživanje je imalo za cilj bolje razumijevanje načina na koji kemikalije dospijevaju u usjeve i stoku te se u njima nakupljaju. Neki su se projekti bavili i urbanim vrtovima, budući da postrojenja za obradu otpadnih voda često prodaju zagađeni mulj pod oznakom “organski”. Druga istraživanja imala su cilj poboljšati strategije za smanjenje rizika.

Potez nije glup, već zao

Prijašnja istraživanja već su istaknula opasnosti od apsorpcije PFAS-a u usjevima. U Sjevernoj Karolini, znanstvenici su otkrili da voće i povrće bogato vodom – poput jagoda, rajčica, salate, borovnica i kupina – sadrži više PFAS-a od onih bogatih škrobom, poput kukuruza, jer PFAS privlače vodu. Ista je studija pokazala da razine koje biljke mogu apsorbirati mogu biti vrlo visoke. Na primjer, dijete koje pojede samo 10 borovnica iz jednog od testiranih vrtova konzumiralo bi količinu GenX-a (čestog PFAS spoja) ekvivalentnu litri vode s razinama te kemikalije iznad federalno dopuštene granice.

Trumpova administracija, zajedno s takozvanim “ministarstvom učinkovitosti vlade” Elona Muska (Doge), ukinula je taj program u svibnju, ali je nedavno ponovno osigurala sredstva za dvije studije. Nije jasno zašto su ta sredstva vraćena, dok ostala nisu.

“Taj potez administracije nije samo glup, već i zao”, rekla je Kyla Bennett, znanstvena direktorica organizacije PEER (Public Employees for Environmental Responsibility) i bivša odvjetnica EPA-e.

“Ukinuti financiranje istraživanja o tome kako ove toksične kemikalije dospijevaju u našu hranu znači osuditi nas na desetljeća, pa čak i stoljeća dodatne izloženosti tim tvarima”, zaključila je Bennett.

Postani dio Forbes zajednice

Najrelevantniji sadržaj iz svijeta biznisa - izravno na vaš e-mail.