Trump najavio novu veliku reformu, ovaj put na redu su lijekovi. Evo što namjerava

Američki predsjednik Donald Trump potpisao je izvršnu uredbu o određivanju cijena lijekova na recept kojom bi se američke cijene trebale izjednačiti s cijenama u drugim zemljama.
Na društvenim mrežama najavio je da će cijene pasti za 59 posto. U svojoj objavi, predsjednik je istaknuo činjenicu da su cijene lijekova na recept u SAD-u nekoliko puta veće od onih u drugim zemljama te je rekao da su “američki naivci” prisiljeni sami snositi troškove istraživanja i razvoja koje navode proizvođači lijekova. “Sjedinjene Države više neće subvencionirati zdravstvenu skrb stranih zemalja, što smo i činili”, rekao je Trump.
“Velike farmaceutske tvrtke će se ili dobrovoljno pridržavati ovog načela ili ćemo iskoristiti moć savezne vlade kako bismo osigurali da plaćamo istu cijenu kao i druge zemlje kako bismo ubrzali ova ograničenja i smanjenja cijena”, dodao je.
Nije naveo kako će njegova administracija provesti plan niti kako će on utjecati na cijenu lijekova za Medicare i Medicaid.
Dodao je da će sniziti i cijene goriva, električne energije, namirnica i sve druge troškove. Nakon Trumpovih komentara dionicama svjetskih farmaceutskih kompanija trgovalo se po nižim cijenama, dok su dionice američkih proizvođača lijekova pale od 2 do 3 posto.
“Cijene lijekova u SAD-u i do tri puta više od cijena u drugim državama”
U Sjedinjenim Američkim Državama cijene lijekova na recept često su i do tri puta više od cijena istih lijekova u drugim razvijenim državama. Trump je u svom prvom mandatu pokušao SAD dovesti na razinu drugih zemalja, ali u tome su ga spriječili sudovi.
Proizvođači lijekova očekivali su uredbu usmjerenu na savezni program zdravstvenog osiguranja Medicare namijenjen osobama starijima od 65 godina i osobama s invaliditetom, izjavila su četiri farmaceutska lobista koji kažu da su primili informacije od Bijele kuće.
Za razliku od većine zemalja koje s kompanijama pregovaraju o cijenama po kojima će kupovati lijekove, u SAD-u su takvi pregovori ograničeni. Umjesto države o cijenama lijekova s farmaceutskim kompanijama i osiguravateljskim kućama dosad su pregovarale privatne firme za upravljanje programima za lijekove na recept.
Zakon o smanjenju inflacije bivšeg predsjednika Joea Bidena omogućio je državi da počne pregovarati o cijenama najskupljih lijekova. No cijene za prvih deset lijekova koje je država tada dogovorila u prosjeku su bile više nego dvostruko, a u nekim slučajevima i peterostruko više od cijena na koje su farmaceutske kompanije pristale u četiri druge zemlje s visokim prihodima, izvijestio je ranije Reuters.
Primjerice, najprodavaniji antikoagulans Eliquis kompanije Bristol Myers Squibb na američkoj listi lijekova ima cijenu od 606 dolara mjesečno. Bidenova vlada uspjela je pregovorima tu cijenu smanjiti na 295 dolara mjesečno, što će se primjenjivati od 2026. Mjesečna zaliha istog lijeka u Švedskoj košta 114, a u Japanu 20 dolara.
Koliko Amerikanci troše na lijekove u usporedbi s drugima?
Studija koju je 2024. objavila istraživačka organizacija RAND otkrila je da su cijene svih lijekova u SAD-u bile gotovo 2,8 puta veće od cijena u drugim zemljama. Kada su se uzeli u obzir samo originalni lijekovi robne marke, cijene u SAD-u bile su više od 4,2 puta veće u usporedbi s drugim zemljama. Studija je procijenila cijene lijekova u 32 od 38 naprednih gospodarstava Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).
U izvješću se navodi da Amerikanci plaćaju 33% manje za generičke lijekove bez robne marke nego u drugim zemljama uključenim u studiju. Međutim, to nije nadoknadilo visoku potrošnju na lijekove robne marke, budući da su generički lijekovi činili samo 8% ukupne potrošnje na recepte unatoč tome što čine 90% izdanih recepata u SAD-u.
Druga analiza potrošnje na lijekove na recept u zemljama OECD-a koju je 2022. objavio Peterson-KFF Health System Tracker također je pokazala znatno veću potrošnju Amerikanaca. Studija je pokazala da Amerikanci troše 1126 dolara po glavi stanovnika na lijekove na recept, dok druge razvijene zemlje troše oko 552 dolara po glavi stanovnika. Analiza je uključivala i vlastitu potrošnju i cijene koje plaćaju osiguravatelji.
Snažni otpor proizvođača lijekova
Trump će se vjerojatno suočiti sa snažnim otporom i pravnim izazovima proizvođača lijekova, koji godinama tvrde da će ograničavanje cijena utjecati na inovacije i usporiti razvoj novih lijekova.
“Određivanje cijena od strane vlade u bilo kojem obliku loše je za američke pacijente. Donositelji politika trebali bi se usredotočiti na ispravljanje nedostataka u američkom sustavu, a ne na uvoz neuspjelih politika iz inozemstva”, rekao je Alex Schriver, dužnosnik Udruge farmaceutskih istraživanja i proizvođača lijekova (PhRMA) – trgovačkog tijela koje predstavlja proizvođače lijekova za New York Times.
Sud je blokirao izvršnu naredbu koju je Trump potpisao na kraju svog prvog mandata o provedbi pristupa najpovlaštenije nacije za neke lijekove, uključujući neke tretmane raka, presudivši da njegova administracija nije slijedila odgovarajuće postupke za provedbu naredbe.
Izvršna naredba nalaže ministru zdravstva i socijalnih usluga Robertu F. Kennedyju Jr. da u koordinaciji s drugim dužnosnicima administracije i proizvođačima lijekova smanji cijene za američke pacijente u roku od 30 dana.
Ako se u roku od 30 dana ne postigne značajan napredak, naredba nalaže Kennedyju da izradi plan donošenja propisa kojom će se nametnuti cijene. Državni odvjetnik i Savezna trgovinska komisija tada će poduzeti mjere protiv farmaceutskih tvrtki koje se bave bilo kakvim antikonkurentskim praksama.
Siladitya Ray, novinarka Forbesa