Trump uveo carine pingvinima i tuljanima: Namete dobili nenaseljeni otoci na rubu Zemlje

Predsjednik SAD-a Donald Trump objavio je u utorak niz recipročnih carina, ciljajući trgovinske partnere SAD širom svijeta. To je uključilo čak i male nenaseljene otoke i druga izuzetno udaljena područja na dugoj listi carinskih mjera.
Prema popisu Trumpove administracije, bit će uvedena recipročna carina od 10 posto otocima Heard i McDonald. To su udaljeni teritoriji Australije, koje se nalaze nešto manje od 1.600 kilometara sjeverno od Antarktika.
Prema informativnom vodiču o otocima na stranicama australske Vlade, oni se smatraju „jednim od najdivljijih i najudaljenijih mjesta na Zemlji“.
Nemaju nikakvu ekonomsku aktivnost
Među ostalim metama carinskih mjera su Britanski indijskooceanski teritorij, Kokosovi otoci, koji imaju manje od 600 stanovnika, kao i norveški arktički otoci Svalbard i Jan Mayen, pri čemu posljednje nema stalnu populaciju.
Kopnom otoka Heard dominira vulkan Big Ben, visok 2,8 kilometara, koji je prema podacima BBC-a erupmirao najmanje tri puta od 2000. godine.
Otok McDonald je mnogo manji od Hearda i okružen je manjim otocima, navodi UNESCO.
Nije jasno kako bi Trumpove carine utjecale na otoke Heard i McDonald, s obzirom da ona nemaju nikakvu ekonomsku aktivnost. Imaju samo izuzetno ograničeni australijski komercijalni ribolov u njihovoj ekonomskoj zoni.

Zemlja tuljana, pingvina i albatrosa
Otoci Heard i McDonald su jedina subantarktička otočka grupa za koju se vjeruje da nema nijednu poznatu vrstu uvedenu ljudskim putem. To doprinosi njihovom statusu jednog od najčistijih ekosistema na svijetu. I čini ih značajnim znanstvenim istraživačkim resursom.
Ekosistemi ovih otoka omogućavaju znanstvenicima da prate zdravlje šireg ekosistema Južnog oceana. Na otocima žive tuljani, pingvini, albatrosi, beskralježnjaci i morske ptice poznate kao burnice.
Vrijeme na otocima Heard i McDonald se brzo mijenja, prema podacima australijske vlade. Navodi se da se „nevjerovatno brze promjene u vjetru, oblačnosti i padavinama“ mogu desiti u bilo kom trenutku.
Antonio Pequeño IV, novinar Forbesa