U srijedu Trumpov ‘Dan oslobođenja’. Počinju carinski ratovi, nitko neće biti pošteđen

Aktualno Forbes Hrvatska 31. ožu 2025. 09:58
featured image

31. ožu 2025. 09:58

Američki predsjednik Donald Trump namjerava uvesti carine od najmanje 25 posto na svu naftu koja dolazi iz Rusije ako zemlja ne postigne dogovor o zaustavljanju rata u Ukrajini. Također je najavio da će recipročne carine biti usmjerene na sve zemlje.

Američki predsjednik Donald Trump rekao je u nedjelju da će recipročne carine koje će objaviti ovaj tjedan uključivati ​​sve zemlje, a ne samo manju skupinu od 10 do 15 zemalja s kojima SAD ima najveće trgovinske neravnoteže.

Trump je obećao predstaviti sveobuhvatni plan uvođenja carina u srijedu, a taj dan naziva “Danom oslobođenja”. Ranije je već uveo carine na aluminij, čelik i automobile, a povećao je i carine na uvoz sve robe iz Kine. Trump carine vidi kao način zaštite domaćeg gospodarstva od nepoštene globalne konkurencije i pregovarački adut za bolje uvjete za SAD.

Međutim, zabrinutost oko trgovinskog rata uznemiruje financijska i robna tržišta i stvara strahove od recesije u SAD-u.

Proteklih tjedana cijene su dionica na Wall Streetu i drugim najvećim svjetskim burzama oštro pale zbog neizvjesnosti u vezi tih carina i strahovanja od eskalacije trgovinskog rata, s obzirom da je niz zemalja, uključujući Kinu, Kanadu i EU, najavilo protumjere. 

Trump je rekao da će nametnuti niz recipročnih carina protiv zemalja koje naplaćuju carine na uvoz američkih proizvoda, obećavajući da će se izjednačiti s carinama tih zemalja.

U veljači je Trump potpisao memorandum kojim je naložio američkim dužnosnicima da analiziraju trgovinske odnose sa svim zemljama i sastave popis prilagođenih protumjera. Prošlog je tjedna sugerirao da bi mogao ublažiti svoje planove, možda u nekim slučajevima učiniti izuzetke ili uvesti niže carine od onih koje te zemlje naplaćuju na uvoz iz SAD-a. 

Nedavno je iz Bijele kuće poručeno da bi se carinski planovi mogli usmjeriti na 10 do 15 zemalja s kojima SAD-a ima najveće trgovinske neravnoteže.  No, sada Trump ponovno poručuje da bi recipročne carine mogle zahvatiti sve zemlje.  

Prijeti carinama na rusku naftu

Trump je rekao za NBC News u nedjelju da će nametnuti carine od najmanje 25 posto na uvoz ruske nafte ako Kremlj ne postigne dogovor o zaustavljanju rata u Ukrajini. Tvrdi da je ljut na ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Rekao je da će carine biti nametnute u roku od mjesec dana nakon nepostizanja prekida vatre i da bi mogle uključivati ​​i druge proizvode osim nafte.

Predsjednik je također ustvrdio da je jako ljut, ljut na Putinove komentare, nakon što je ruski čelnik predložio da Rusija treba surađivati ​​sa SAD-om i drugim zapadnim saveznicima na nametanju “prijelazne uprave u Ukrajini” i smjeni ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.

Prijeti da će bombardirati Iran

Trump je također rekao za “Meet the Press” u nedjelju da bi mogao nametnuti carine Iranu ili poduzeti oštrije mjere ako ta zemlja ne prihvati dogovor oko svog nuklearnog programa. Rekao je: “Ako ne sklope dogovor, bit će bombardiranja.”

U odvojenom intervjuu za NBC u subotu navečer, Trump je rekao kako ga nije briga ako cijene automobila porastu zbog njegovih carina na strane automobile. Trump je upitan je li rekao izvršnim direktorima automobilske industrije da ne dižu cijene kao reakciju na njegove carine: “Nikada to nisam rekao. Nije me briga ako povise cijene, jer će ljudi početi kupovati automobile američke proizvodnje.”

Trump bi strukturirao svoje zaprijećene carine Rusiji “tako da bilo tko tko kupuje naftu iz Rusije ne bi mogao prodati svoj proizvod, bilo koji proizvod, ne samo naftu, u Sjedinjenim Državama”, rekao je predsjednik za “Meet the Press” u nedjelju.

Kako stoje pregovori izneđu Rusije i Ukrajine?

Trump je za NBC sugerirao da se njegove prijetnje sankcijama Rusiji temelje na tome hoće li Moskva pristati na potpuni prekid vatre, umjesto na ograničenijim sporazumima koje su do sada uspjeli postići, za koje je rekao da će biti dio “faze dva” u pregovorima SAD-a s Rusijom i Ukrajinom. Još uvijek postoji niz spornih točaka u pregovorima, poput toga hoće li Rusija zadržati teritorij u Ukrajini koji je osvojila tijekom rata i koliki bi se stupanj pomoći SAD i Europa još obvezali Ukrajini tijekom mira.

Senator Michael Bennet, D-Colo., odgovorio je na Trumpove komentare, napominjući da je Putinova retorika o preustroju ukrajinske vlade slična komentarima Trumpa i njegove administracije u kojima su sugerirali da bi se Zelenski trebao povući.

Bennet je rekao da iako bi podržao carine za Rusiju, predsjednikovi komentari su ludi, jer je Donald Trump govorio da Zelenski nije pravi predsjednik Ukrajine. Rekao je da je Ukrajina započela ovaj rat. “Trump nije učinio ništa osim što je potkopao pregovaračku poziciju Ukrajine”, rekao je Bennet.

Nedavna anketa CBS News/YouGov pokazala je da 46% ispitanika vjeruje da je Trump favorizirao Rusiju u ratu protiv Ukrajine, a demokrati su optužili Trumpovu administraciju za forsiranje proruske retorike tijekom sastanka Trumpa i potpredsjednika JD Vancea u Ovalnom uredu sa Zelenskim, koji je prerastao u prepirku.

Trumpova frustracija Putinom dolazi u trenutku kada su se pregovori o završetku rata u Ukrajini odužili daleko od prethodnog predsjednikovog obećanja da će moći okončati sukob za “24 sata”. Trumpov telefonski razgovor s Putinom u kojem je pristao na ograničeni energetski prekid vatre navodno nije ispunio ciljeve administracije.

Alison Durkee, novinarka Forbesa