Odlično prvo polugodište Zagrebačke burze, a Hanfina sjednica otkriva da vjerojatno slijedi još koji IPO

Hrvatsko tržište kapitala ove godine bilo je prilično aktivno. Održana su dva IPO-a, a čini se da bi ih moglo biti još. U njima su sudjelovali i mali ulagatelji, što znači da će te dionice biti likvidne. Razni pokazatelji otkrivaju kako je prvo polugodište bilo znatno bolje od prošlogodišnjeg.
Prvo polugodište 2025. godine bilo je jedno od najboljih koje je Zagrebačka burza imala do sada. U ožujku su nakon IPO-a na Burzu uvrštene dionice tvrtke ING-grad, dok su u lipnju započele pripreme za IPO tvrtke Žito.
Njegova ponuda trajala je od 27. lipnja do 9. srpnja, a interes je bio velik. Dionice je kupilo više od 300 Radnika, više od 4100 malih ulagatelja i 27 kvalificiranih ulagatelja. Cijena pojedinačne dionice u konačnici je iznosila 20,30 eura te je prikupljeno 130 milijuna eura.
Radnicima i mali ulagatelji imali su prednost, te im je alocirano 155.678, odnosno 2.401.873 dionica, Kvalificiranim ulagateljima alocirano je preostalih 3.846.399 dionica.
HANFA: Ne možemo još otkriti tko planira IPO
IPO-i Žita i ING-grada uključivala su distribuciju malim ulagateljima, što Zagrebačka burza snažno podržava u cilju osiguranja udjela kompanije za slobodno trgovanje na burzi (free float) i likvidnosti dionice.
Što se pokazatelja i usporedbe prvog polugodišta 2025. godine s prvim polugodištem 2024. godine tiče, brojke pokazuju značajan rast. Promet dionicama unutar knjige ponuda porastao je za 64 posto, a ukupni promet za 90,5 posto. Tržišna kapitalizacija dionica je 22,7 posto veća, a ETF-ova 170,5 posto veća.
Rasle su i vrijednosti burzovnih indeksa – CROBEX za 27,3 posto, CROBEXtr (s dividendama) za 31,7 posto, CROBEX10 33,2 posto, CROBEXplus 14,6 posto, CROBEXindustrija 31 posto, a CROBEXkonstrukt 56 posto.
Nedavna sjednica Savjeta Hanfe održana prošlog tjedna otkrila je kako su u planu i neki budući IPO-i, no na upit Forbesa Hrvatska nisu željeli odgovoriti o kojima se radi. Pojasnili su kako su ti podaci povjerljive prirode dok ih kompanije sama službeno ne objavi ili pokrene postupak.
Spajanje burzi
Vrijedi podsjetiti i kako je u lipnju Zagreb odabran za sjedište nove kompanije. Ona će objediniti i voditi proces integracije burzi srednje i jugoistočne Europe. O toj inicijativi o kojoj je Forbes Hrvatska već izvještavao. Ona uključuje burze iz Slovenije, Poljske, Slovačke, Rumunjske, Bugarske, Mađarske, Sjeverne Makedonije i Hrvatske. Cilj je jačanje povezanosti financijskog sustava i tržišta kapitala među državama, povećanje likvidnosti tržišta te stvaranje konkurentnijeg i atraktivnijeg investicijskog okruženja u regiji.
Projekt je nastavak aktivnosti koje su započele potpisivanjem Memoranduma o razumijevanju između regionalnih burzi u studenom prošle godine, a politička podrška i spremnost na suradnju osigurane su u svim uključenim državama, što će uskoro biti formalizirano potpisivanjem Memoranduma o razumijevanju od strane nadležnih ministarstava financija, čime će se potvrditi zajednička volja i posvećenost reformama.