Oscilirajuće tržište rada glavni rizik za dionice i obveznice u drugoj polovici 2025.

Tržište rada ostalo je prilično otporno u posljednjih šest mjeseci, dok je tržište obveznica postalo “nervozno” nakon što je američki predsjednik Donald Trump uveo carine početkom travnja.
S&P 500 u posljednjih šest mjeseci jedva je izbjegao pad. Unatoč postupnom usporavanju zapošljavanja, stopa nezaposlenosti ostala je stabilna, kretala se između 4% i 4,2%, prenosi TradeAlgo.
No ta stabilnost sada bi mogla biti ugrožena. Zabrinutost investitora se pojačala nakon što su podaci ADP-a objavljeni u srijedu pokazali pad zaposlenosti u privatnom sektoru – prvi pad od 2023. Taj je razvoj događaja potaknuo strahove da bi se tržište rada uskoro moglo raspasti, što bi izazvalo rasprodaju dionica na burzi i ponovni pritisak na tržištu obveznica.
Jack McIntyre, upravitelj portfelja u Brandywine Global Investment Managementu, primijetio je nedavno usporavanje trendova zapošljavanja, za koje vjeruje da je u skladu s ekonomskim promjenama, uključujući utjecaj Trumpove carinske politike. Iako ne očekuje nagli pad broja zaposlenih u lipnju, očekuje daljnje slabljenje u nadolazećim mjesecima. “U potpunosti smatram da će broj zaposlenih nastaviti padati“, rekao je McIntyre.
Pad broja zaposlenih u privatnom sektoru
Američko gospodarstvo je u posljednjem tromjesečju prosječno otvaralo 135.000 radnih mjesta mjesečno, što je značajan pad u odnosu na prosjek od 186.000 mjesečno prije godinu dana. Dok opća prognoza na Wall Streetu predviđa oko 110.000 radnih mjesta u lipnju, Luke Tilley, glavni ekonomist u Wilmington Trust Investment Advisorsu, smatra da bi stvarna brojka mogla biti ispod 100.000. Naveo je podatke ankete koji ukazuju na rastuću nesigurnost među tvrtkama oko carina i njihovog utjecaja na odluke o zapošljavanju.
Izvješće ADP-a u srijedu dodatno je pokvarilo raspoloženje, pokazujući pad broja zaposlenih u privatnom sektoru u lipnju – obeshrabrujući signal za šire trendove zapošljavanja. Tilley također predviđa blagi porast stope nezaposlenosti na 4,3% za lipanj i upozorava da bi Trumpove porezne i potrošačke inicijative mogle dodatno zakomplicirati sliku.
Senat je nedavno usvojio verziju poreznog zakona koji bi tvrtkama omogućio potpuni odbitak troškova kupnje opreme, što bi moglo navesti tvrtke da daju prioritet kapitalnim ulaganjima u odnosu na zapošljavanje.
Slabljenje tržišta moglo bi utjecati na ponašanje potrošača
Rizik da bi rast zaposlenosti mogao nastaviti slabiti ili čak stagnirati uvelike utječe na raspoloženje investitora. Jack Janasiewicz, glavni strateg za portfelj u Natixis Investment Managers Solutions, naglasio je da, iako otpuštanja nisu raširena, nova zapošljavanja također su usporena.
Što se tiče politike, postoji određena nada da bi Federalne rezerve mogle intervenirati ako tržište rada nastavi pokazivati znakove stresa. Iako je još uvijek neizvjesno koliko će Trumpove carine potaknuti inflaciju, Janasiewicz vjeruje da bi svako povećanje cijena robe moglo biti kompenzirano padom troškova stanovanja, stvarajući time Fed-u priliku da nastavi snižavati kamatne stope već u rujnu.
Predsjednik FED-a Jerome Powell ponovio je ovog tjedna da će središnja banka nastaviti pomno pratiti ekonomske podatke, naglašavajući da će se svaka odluka o kamatnim stopama donositi korak po korak.
Ako se tržište rada brzo pogorša, Janasiewicz je rekao da će Fed vjerojatno odgovoriti s nekoliko smanjenja kamatnih stopa – potez za koji vjeruje da bi stabilizirao situaciju i potencijalno spriječio dublju recesiju. Ako bi dionice značajno pale, to bi smatrao prilikom za kupnju.
Tilley, u međuvremenu, zadržava oprezniji stav. Procjenjuje 50%-tnu vjerojatnost recesije u SAD-u u sljedećoj godini, uglavnom zbog slabljenja snage potrošača i potencijala da carine smanje potrošnju.
Prinosi obveznica, koji su naglo porasli nakon izbora u studenom prošle godine, ponovno su počeli padati. McIntyre očekuje da će prinos 10-godišnjih državnih obveznica, koji je u utorak iznosio 4,24%, nastaviti padati. “Mislim da je to problem trgovine.“
Unatoč ekonomskoj neizvjesnosti, glavni burzovni indeksi ostaju u pozitivni za ovu godinu. Od utorka, Dow Jones Industrial Average porastao je za 4,6%, S&P 500 za 5,4%, a Nasdaq Composite također je bio veći za 4,6%, prema FactSetu.