Poljoprivrednici strahuju od američkih carina: “Štetne su, porast će cijene proizvoda”

Aktualno Forbes Hrvatska 3. tra 2025. 10:30
featured image

3. tra 2025. 10:30

Europsko udruženje poljoprivrednika i poljoprivrednih zadruga Copa Cogeca, čiji je član Hrvatska poljoprivredna komora, zabrinuto je zbog najave uvođenja recipročnih carina između SAD-a i EU te ih smatraju štetnim za poljoprivredu.

“EU poljoprivrednici i poljoprivredne zadruge, čija smo članica i čije stajalište podržavamo, izražavaju zabrinutost zbog dodatne recipročne carine od 20 posto za izvoz iz EU u SAD koju je najavio američki predsjednik Trump. Eskalacija trgovinskih napetosti između dva ključna trgovinska partnera, s važnim sinergijama u trgovini poljoprivredno-prehrambenim proizvodima, na kraju će naštetiti poljoprivrednicima s obje strane Atlantika“, istaknuli su iz HPK.

Napominju i kako su iz Copa Cogece istaknuli da će ove tarife i potencijalni odgovor odmazde imati značajne posljedice na globalne trgovinske tokove, dovesti do porasta međunarodnih cijena proizvoda, smanjenja potrošnje te povećanja troškova i poteškoća u nabavi osnovnih inputa za poljoprivrednu proizvodnju.

“Poljoprivredna zajednica zato poziva obje administracije da u potpunosti iscrpe diplomatske kanale prije nego što pribjegnu bilo kakvim trgovinskim mjerama i pažljivo razmotre brojne sinergije i prednosti trgovine poljoprivredno-prehrambenim proizvodima između EU-a i SAD-a“, istaknuli su iz HPK.

Iz Komore su podsjetili da su početkom tjedna sudjelovali i na Skupštini Europske komisije za civilni dijalog okoliš i klimatske promjene, gdje se raspravljalo o problemu vukova te europskoj viziji za poljoprivredu. Na sastanku je istaknuta snažna opredijeljenost za ekonomsku održivost poljoprivrednike te je naglašena ključna uloga bioraznolikosti u poljoprivrednim praksama. Dio sudionika pozvao je i na provođenje proaktivnih mjera za rješavanje utjecaja klimatskih promjena na poljoprivredu.

Potrebna veća kontrola uvoznih proizvoda

Predstavnici HPK su na sastanku izrazili stav kako je za europske i hrvatske poljoprivrednike od izuzetne važnosti smanjenje birokracije, pojednostavljenje natječaja i veće te ciljane potpore za mala gospodarstva u cilju poboljšanja konkurentnosti. Isto tako potrebna je veća kontrola uvoznih proizvoda i dodatne mjere za promociju domaćih proizvoda, kao i ažuriranje i zaštita minimalne cijene koštanja proizvoda ispod koje se ne bi trebalo trgovati.

Stav je HPK kako je potrebno dati veću financijsku podršku inovacijama kroz pristupačne kredite i subvencije za ulaganja u nove tehnologije te bolje informiranje o dostupnim mogućnostima, kao i uspostava snažnijeg sustava osiguranja od rizika za primarne proizvođače. Važno je također kroz poticanje javno-privatnog partnerstva privući nova ulaganja i osigurati sigurnosnu mrežu za poljoprivrednike.